W piątek 9 grudnia w Klubie Spółdzielczym Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “Nasza Praca” odbył się wernisaż wystawy prac podopiecznych Stowarzyszenia Hospicjum “Dar Serca”, zatytułowanej “Niewypowiedziane”.
Więcej o wydarzeniu mówi Danuta Żak, artystka-plastyk, założyciel i prowadząca grupy podopiecznych Stowarzyszenia Hospicjum “Dar Serca”, skupiającej się wokół działalności artystycznej.
– Dzisiejsze wydarzenie to pewnego rodzaju podsumowanie, uwieńczenie pewnego okresu działalności artystycznej grupy, której jestem założycielką i którą mam przyjemność prowadzić już od wielu lat – mówi Danuta Żak. – Paniom, będącymi pacjentkami hospicjum, pozostawiam dowolność, jeśli chodzi o dobór tematów, podobnie jak w przypadku, że tak powiem, palety, która jest ich indywidualną. Z każdą z pań pracuję osobno i staram się za nimi niejako podążać, nie po to, żeby zmieniać ich drogę twórczą, a po to, by pomagać im w drodze, którą same obrały. Szlifuję więc ich talent, ale w taki sposób, by nie naruszać ich własnych kreacji – stwierdza założycielka grupy podopiecznych Stowarzyszenia.
Anna Jarosz, dyrektor Stowarzyszenia Hospicjum “Dar Serca”, podkreśla z kolei rolę, jaką zajęcia artystyczne odgrywają w życiu pacjentek placówki.
– Pani Danuta Żak od dawna była zaprzyjaźniona z naszymi przełożonymi i zainspirowała nas, by taką grupę malarek stworzyć – opowiada dyrektor Anna Jarosz. – Warto podkreślić, że nie są to malarki profesjonalne – przed chorobą nie malowały w ogóle i nauczyły się tego dopiero podczas warsztatów. Z czasem, dzięki PFRON, udało nam się pozyskać środki finansowe zarówno na te warsztaty, jak i na wszelkie pomoce dydaktyczne. Myślę, że zajęcia, prowadzone przez panią Danutę Żak dużo dają naszym pacjentkom, ponieważ dzięki nim mogą oderwać się od codzienności, choroby oraz zmartwień i mogą się realizować artystycznie – podsumowuje dyrektor Stowarzyszenia Hospicjum “Dar Serca”.
Stowarzyszenie Hospicjum DAR SERCA zostało powołane do życia w roku 2000. Początkowo swoją działalnością statutową obejmowało wyłącznie dzieci z zaawansowaną chorobą nowotworową. Z uwagi jednak na stale rosną liczbę pacjentów i potrzebę opieki hospicyjnej, rozszerzono działalność, obejmując również opieką chorych dorosłych oraz osoby starsze.
W tegorocznej wystawie wzięło udział 15 artystek, przy czym każda zaprezentowała po kilka prac.
MS