Walcz z otyłością


Otyłość i nadwaga nazywane są epidemiami XXI wieku. Stany te nie tylko negatywnie wpływają na wygląd zewnętrzny i złe samopoczucie. Są przede wszystkim źródłem poważnych schorzeń.

Na program „Owoce w szkole” KE przyznała Polsce 9,2 mln. euro

Cywilizacja rozleniwia i wzmacnia złe nawyki stylu życia. Posługujemy się pilotami, jeździmy samochodami. Brak ruchu i zajadanie fast foodami stały główną przyczyną problemów z nadwagą i otyłością. – Jemy za dużo i zbyt duże porcje. Często posiłki spożywamy poza domem, bazując na fast foodach i napojach słodzonych, podjadamy w nocy. A przy tym unikamy owoców i ruchu fizycznego – stwierdza prof. dr hab. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Jej słowa potwierdzają dane statystyczne WHO, które mówią, że na świecie nadwagę ma 1,6 miliarda ludzi, na otyłość cierpi – 400 milionów osób. W krajach rozwiniętych aż 15-30 procent społeczności jest otyłych, w Polsce – ponad 20 procent. Niebezpiecznym zjawiskiem jest to, że otyłość coraz bardziej dotyka dzieci. Szacuje się, że około 22 mln dzieci w Unii Europejskiej boryka się z nadwagą, a ponad 5 mln jest otyłych.
Jeszcze do niedawna otyłość nie była traktowana poważnie, uważano ją za problem kosmetyczny. Dzisiaj lekarze biją na alarm. Zwracają uwagę, że najwyższy czas na walkę z nadwagą i otyłością, które są nie tylko złe dla zdrowia, ale i kosztowne społecznie. – Otyłość jest przyczyną wielu chorób zespołu metabolicznego: cukrzycy, nadciśnienia, choroby serca, zwyrodnienia stawów, dny moczanowej, niewydolności oddechowej, kamicy żółciowej, stłuszczenia wątroby, zaburzeń hormonalnych, a nawet przyczyną bezpłodności czy raka sutka, okrężnicy i macicy – wylicza profesor Barbara Zahorska-Markiewicz. – Leczenie następstw otyłości pochłania wysokie kwoty. Można by tego uniknąć, gdyby społeczeństwa zrozumiało, jak bardzo zgubne i kosztowne są skutki otyłości, że trzeba dbać o szczupłą sylwetką dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Badania w Niemczech, którymi objęto 9 tysięcy pacjentów po odchudzaniu, wykazały, że zużycie leków na nadciśnienie i cukrzycę zmniejszyło się o 20 procent. Dowodzi to, że tyleż osób likwidując nadmierne kilogramy pozbyło się przy okazji poważnych chorób – dodaje pani profesor.
Lekarze zgodnie przyznają, że na walkę z otyłością nie jest za późno. A czy przyniesie ona zwycięstwo, zależy od nas samych. Przede wszystkim trzeba zmienić styl życia. Aktywność fizyczna i odżywianie zgodne z regułami dietetyki to podstawa sukcesu.
W nurt promocji zdrowego odżywiania włącza się też Unia Europejska poprzez program „Owoce w szkole” (ang. School Fruit Scheme) realizowany od dwóch lat w szkołach. Na rok szkolny 2010/11 Komisja Europejska przeznaczyła 90 mln euro, które podzieliła dla 25 państw, wyrażających chęć udziału w projekcie. Polsce przyznano 9,2 mln euro. Najwięcej otrzymały Włochy – 21 mln euro, Niemcy – 10 mln euro, Rumunia – 9,6 mln euro. Pieniądze mają być wykorzystane do wzbogacenia diety uczniów w warzywa i owoce oraz promocję zdrowego odżywiania i zachęcanie młodych ludzi do wyrabiania w sobie dobrych nawyków żywieniowych, które, jak pokazują badania, zwykle są praktykowane w dorosłym życiu.

O zasadach zdrowego odżywiania w następnym numerze

W ramce
W związku Europejskim Dniem Walki z Otyłością autorzy programu „Chitinin Extra. Lżej w pracy” opublikowali raport na temat stereotypów dotyczących wpływu sylwetki na karierę zawodową. wynika z nich, że ponad 60 proc. Polaków uważa, że otyły pracownik jest leniwy. Ankietowani wskazali na nieskuteczność (46,3 proc.) jako następną cechę osób otyłych. Z kolei ludzie szczupli są postrzegani jako zorganizowani (37,3 proc.) i kompetentni (21,6 proc.)

Wykorzystano materiały z konferencji naukowej „Epidemie XXI wieku. Otyłość, jej powikłania i leczenie”, zorganizowanej przez Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej i Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, przy wsparciu merytorycznym Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego towarzystwa Badań nad Otyłością i Condita Polonorum Societas Paendiatrica
Partnerami Konferencji byli: GlaxoSmithKline, Alli, Teva, Ethicon Endo-Surgery a Jonhnson&Johnsoen company, PFPŻ, Sante, Żywiec Zdrój i Pharma Nord.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *