W intencji biskupa Bareły


PASTERZ O WIELKIM SERCU I UMYŚLE CIĄGLE W PAMIĘCI CZĘSTOCHOWIAN

12 lutego uroczystą Mszą św. w archikatedrze św. Rodziny w Częstochowie pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego uczczono 25. rocznicę śmierci bp Stefana Bareły – trzeciego biskupa częstochowskiego, w latach 1964-1984.
14 lutego Instytut Teologiczny zorganizował sesję naukową, podczas której teolodzy i historycy Kościoła mówili o życiu i działalności bp Stefana Bareły. Wśród prelegentów był m. in. ks. inf. Marian Mikołajczyk, wieloletni kapelan i sekretarz bp Stefana Bareły.

Bp Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w miejscowości Zapolice, w ziemi radomszczańskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, wykształcenie średnie zdobywał najpierw w Społecznym Gimnazjum Męskim w Radomsku, a przez dwa ostatnie lata w Sandomierzu, w Niższym Seminarium Duchownym. 1 września 1938 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Częstochowskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1944 r. 5 maja 1950 r. został promowany na doktora teologii. Po sześciu latach pracy wikariuszowskiej w Wieruszowie został mianowany kapelanem bp. Golińskiego, a następnie sekretarzem referatu duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.
1 września 1954 r. został wicerektorem Niższego Seminarium w Częstochowie. 21 sierpnia 1956 r. objął stanowisko ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym.
9 grudnia 1960 r. papież Jan XXIII powołał go na biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej, 17 stycznia 1964 r. papież Paweł VI na urząd biskupa ordynariusza. Gdy obejmował diecezję 5 lutego 1964 r. liczyła ona 242 parafie, a gdy umierał były już 303 parafie, 24 wikariaty terenowe i 15 ośrodków duszpasterskich przygotowywanych do powołania nowych parafii.
Tworzenie nowych placówek było wielkim dziełem bp. Stefana Bareły, ale nie jedynym. Z jego imieniem łączy się sprawa obrony swobodnego przejścia na Jasną Górę. Władze partyjno-wojewódzkie w Częstochowie, chcąc odciąć sanktuarium od miasta i pielgrzymów, postanowiły ulice Pułaskiego i obecną ks. Jerzego Popiełuszki, położone bezpośrednio przy parkach jasnogórskich, uczynić trasą przelotową przez miasto, zaś ruch w kierunku sanktuarium puścić podziemnym przejściem, o szerokości zaledwie 10 m i wysokości 2,40 m. Bp Bareła wytoczył wojnę przeciwko temu pomysłowi, przez długie tygodnie był osamotniony w tej walce, ale jego determinacja sprawiła, że przejście na Jasną Górę jest dziś swobodne, takie jak dawniej.
Bp Bareła rozpoczął też dzieło budowania Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, o czym myślał już jego poprzednik – bp Zdzisław Goliński. Po uzyskaniu po wielu latach starań pozwolenia na budowę i placu pod budynki seminaryjne poświęcił plac budowy 26 sierpnia 1983 r.
Biskup Stefan Bareła zmarł 12 lutego 1984 r. w Częstochowie, po długiej chorobie nowotworowej. Ciało Zmarłego odprowadzono następnego dnia z domu biskupów częstochowskich do bazyliki jasnogórskiej, a 15 lutego Aleją Najświętszej Maryi Panny do bazyliki katedralnej, gdzie po uroczystej liturgii złożono w krypcie obok jego poprzedników. W pogrzebie wraz z rzeszą diecezjan i przyjaciół spoza diecezji uczestniczyli licznie kapłani, ok. 50 biskupów oraz Prymas Polski – kard. Józef Glemp i kard. Franciszek Macharski – arcybiskup metropolita krakowski.
UG
Na podstawie KAI

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *