INOWROCŁAW – MIASTO UZDROWISKOWE
Inowrocław, stolica Kujaw Zachodnich, to miasto, w którym królują sanatoria i… kwiaty. Rocznie sadzi się tu ponad 160 tysięcy cebulek roślinnych. Fantazyjne, barwne dywany kwiatowe, rozpościerające się w Parku Solankowym, są dumą inowrocławian. Uroki miasta mogliśmy poznać osobiście, korzystając z zaproszenia prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy na sesję dziennikarską Press Tour „Pod Tężnią”.
Inowrocław słynny jest z odkrytych w połowie XIX wieku pokładów soli, które dały początek i nadały miastu charakter uzdrowiskowo-sanatoryjny – pierwsze sanatorium powstało w 1875 r. W ciągu roku w tutejszych środkach uzdrowiskowych, usytuowanych w pobliżu Parku Solankowego i jednej z największych w kraju tężni solankowych, leczy się i rehabilituje w około 25 tysięcy kuracjuszy z całej Polski i zagranicy. Tu korzystają z różnorodnych zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych, nowoczesnej bazy medycznej i, co najistotniejsze, doskonałej diagnostyki lekarskiej. Usługi sanatoryjne są wykonywane na poziomie europejskich standardów, co potwierdzają liczne wyróżnienia, m.in. Medal Europejski w 2002 r. czy „HIT 2004” oraz certyfikaty ISO i HACCP.
Władze miasta zaprosiły dziennikarzy do trzech środków – „Energetyka” i „Metalowca 70” i „Solanki”. Centrum Rehabilitacyjno-Wczasowe „Energetyk” (www.san-energetyk.com.pl), jedno z najnowocześniejszych placówek w Polsce, specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce osób ze schorzeniami narządu ruchu, układu krążenia, układu nerwowego, przemiany materii, dróg oddechowych i rehabilitacji kobiet po mastektomii. Proponuje się w nim ponad 40 rodzajów zabiegów rehabilitacyjnych z zakresu hydroterapii (kąpiele solankowe, perełkowe, hydromasaże, bicze szkockie), fizykoterapii (okłady parafinowe, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, laser, pola magnetyczne, ultradźwięki), kinezyterapii (siłownia, stoły treningowe, sale do ćwiczeń), krioterapii punktowej i ogólnoustrojowej, hipoterapii. Z kolei Sanatorium Uzdrowiskowe „Metalowiec 70” (www.metalowiec.sanatoria.com.pl) wypracowało sobie renomę w leczeniu chorób narządu ruchu, reumatologicznych, dróg oddechowych, osteoporozy, otyłości, neurologicznych i geriatrycznych. Ośrodek z powodzeniem prowadzi profilaktykę zdrowotną i odnowę biologiczną. W ofercie ma ponad 50 zabiegów z zakresu fizjoterapii (masaże, gimnastyka, laserów, jonoforezy, prądy interferencyjne) i hydroterapii (kąpiele solankowe, perełkowe, ozonowe, borowinowe, parafinowe, masaże, natryski). Jak podkreśla dyrektor Urszula Iwicka, uzdrowisko proponuje bardzo ostatnio poszukiwany masaż tybetański ciepłymi kamieniami (wykonuje go wyszkolony specjalista) oraz saunę świetlną oczyszczającą organizm z toksyn. – Nasi pacjenci po ciężkich urazach, wylewach, wypadkach odzyskują siły i zdrowie. Dla nas jest to najważniejsze – mówi Iwicka.
Przez wieki sól była źródłem utrzymania inowrocławian. Dzisiaj jej wartości uzdrawiające wykorzystywane są w funkcjonującej od 2001 r. tężni solankowej, jednej z trzech tego typu obiektów lecznictwa zdrojowego w Polsce. Inhalacje aerozolem solankowym podczas spacerów wokół tężni – powietrze wokół obiektu nasycone jest jodem i mikroelementami, powstających wskutek ociekania solanki – wspomagają leczenie chorób dróg oddechowych, tarczycy, schorzeń alergicznych skóry i nadciśnienia. Tężnia przyciąga również oryginalną budową. To dwa połączone ze sobą wieloboki o wysokości 9 metrów i ponad 300 metrów długości.
Początki historii Inowrocławia datuje się na przełom XI i XII wieku, najstarsze wzmianki źródłowe z 1185 i 1193 r. wymieniają Inowrocław jako Novus Wladislaw. Najcenniejszym i najstarszym zabytkiem jest wzniesiony na przełomie XI i XII w. kościół romański pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. W świątyni ołtarz główny zdobi jedyna w Polsce uśmiechnięta Madonna z Dzieciątkiem. W zachodnim portalu kościoła znajdują się wykute w kamieniu maski demonów oraz ryty. Będąc w Inowrocławiu trzeba również zwiedzić gotycki kościół pw. św. Mikołaja z XIII w., klasycystyczny kościół pw. św. Barbary i św. Maurycego i neoromański pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, a także liczne zabytkowe kamienice i domy, w tym ponad stuletni hotel „Bast” i fragment murów obronnych z XIII w.
Z Inowrocławiem związani są znani polscy artyści. Urodził i wychował się tu Jan Kasprowicz. Miasto uhonorowało swojego obywatela utworzeniem muzeum jego imienia. Z Inowrocławiem związany byli również Stanisław Przybyszewski i Stanisław Szenic, a jest, pochodzący z tego miasta, Prymas Polski Józef Glemp. Miasto chętnie odwiedzało wielu znamienitych Polaków – Maria Konopnicka, generał Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Józef Unrug czy Janusz Kusociński. Jan Paweł II przyjął honorowe obywatelstwo Inowrocławia.
Obecnie do rozsławiania miasta przyczynia się znany bard Grzegorz Turnau. W pobliżu tężni od kilku lat współorganizuje koncerty „Muzyczne Lato w Tężni” i „Inowrocławską Noc Solankową”, na których goszczą, zaproszeni przez Turnaua znani polscy artyści – u boku pieśniarza wystąpili m.in. Olga Bończyk, Maciej Stuhr, Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat czy Zbigniew Zamachowski. Tegoroczna IV „Noc Solankowa w Tężni” odbędzie się 26 lipca. A wcześniej 1, 8, 22 i 29 czerwca koncerty w ramach „Muzycznego Lata w Tężni”, 12-15 czerwca XXXVI Ogólnopolski Finał Młodzieżowych Orkiestr Dętych, 16-22 Dni Inowrocławia i 11-13 lipca Międzynarodowy Zlot Motocyklowy „Na Soli”. – Miejski kalendarz imprez przygotowywany jest również z myślą o kuracjuszach. Do 20 kwietnia gościliśmy wystawę Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin. Odwiedziło ją wielu pensjonariuszy – mówi Barbara Kasińska, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu UM.
Inowrocław to również miasto przyjazne ludziom przedsiębiorczym i inwestorom. Zwane jest zagłębiem drukarstwa – funkcjonuje tu ponad 30 wydawnictw, w tym zaliczany również do jednych z największych w Polsce Zakład Poligraficzno-Wydawniczy „Pozkal”. Ta prężnie działająca drukarnia jest dziełem inowrocławianina Tadeusza Kęsy. Prezes Kęsy to patriota lokalny. Budując tożsamość swojej małej ojczyzny stworzył w wydawnictwie Muzeum Drukarstwa i Historii Inowrocławia. Warto podkreślić też ekologiczno-gospodarczą pomysłowość władz. Znalazły świetny sposób na wykorzystanie naturalnych odpadów – miejscowym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych produkuje się sztuczną trawę z rolki. To dowód, że działalność proekologiczna może być z sukcesem – także finansowym – wykorzystana dla potrzeb miasta.
URSZULA GIŻYŃSKA