30-LECIE MGS
7. listopada Miejska Galeria Sztuki świętowała 30-lecie istnienia. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac Jerzego Dudy-Gracza.
Jubileusz, poza pracownikami (zarówno byłymi, jak i obecnymi), zgromadził kilkudziesięciu miłośników sztuki. Był tort, kwiaty i podziękowania. Zebrani obejrzeli film o historii galerii oraz poznali plany dalszej jej rozbudowy, zaś dla najbardziej oddanych w działalność na rzecz MGS-u przygotowano odznaczenia i nagrody. – Od kiedy przestałem tu pracować, zmieniło się bardzo wiele. Jest i Muzeum Beksińskiego, i szereg nowych elementów wyposażenia, więc widać rozkwit. Ja również podejmowałem wiele czynności na rzecz rozwoju, zwłaszcza współpracy z innymi światowymi galeriami, więc jest mi tym milej, że mogłem w tym uczestniczyć. O ile to możliwe, staram się tu przybywać przy każdej możliwej okazji – mówi nam Marian Panek, dyrektor galerii w latach 1992-1997.
Głównym punktem środowej uroczystości było otwarcie wystawy “Chopinowi” znanego na całym świecie malarza, Jerzego Dudy-Gracza. Inspiracją artysty do stworzenia niezwykłego zbioru stała się muzyka Fryderyka Chopina. Z początku, ukończony w 2004 roku, cykl 313 obrazów miał mieć swoją polską premierę właśnie w Częstochowie, jednak koleje losu zdecydowały, że przed nami była jeszcze Warszawa i Olsztyn. – Miało to związek z niespodziewaną śmiercią profesora Dudy-Gracza, po której wszystkie prace stały się własnością jego rodziny. I to właśnie dzięki rodzinie i fundacji Conspero możemy dziś podziwiać tę wspaniałą kolekcję – informuje pracownik MGS Joanna Mateja. Obecność cyklu jest tym istotniejsza, że związany z Częstochową artysta osobiście obiecał zaprezentować ją w tym miejscu. – To było chyba w 2003 roku. Bardzo chciałem pokazać prace artysty w Częstochowie, co niestety było trudne, ponieważ istniał pewien niezrozumiały konflikt pomiędzy nim samym a właśnie naszym miastem. Miało to związek z jego rodziną. Z początku niechętny profesor, ostatecznie obiecał mi wystawę. Udało się to dzisiaj – zdradza obecny dyrektor MGS-u Czesław Tarczyński.
Powstała w 1977 roku, jako Wojewódzkie Biuro Wystaw Artystycznych galeria, od samego początku swego istnienia charakteryzuje się profesjonalizmem i możliwością bliskiego kontaktu, refleksji i zachwytu w obcowaniu z różnymi formami sztuki: malarstwem, rzeźbą, grafiką, ceramiką, fotografią i in. Wyposażona w kilka przestrzennych sal, każdego roku gości ekspozycje prac znanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie artystów. – Jeśli chodzi o powierzchnie wystawiennicze, jesteśmy potentatem w skali kraju. I nie są to powierzchnie zaadoptowane, ale typowo przystosowane do organizowania wystaw – chwali Czesław Tarczyński.
ŁUKASZ STACHERCZAK