Święto Niepodległości w Częstochowie i regionie


Już po raz szósty w hotelu Polonia w Częstochowie odbył się Bal Niepodległości pod patronatem posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego. W jego trakcie goście nawiązując do święta śpiewali pieśni patriotyczne, legionowe. Podczas balu przeprowadzono licytację obrazów ofiarowanych przez malarkę Danutę Króliszewską i dyrektor częstochowskiego liceum plastycznego Annę Maciejowską. Zebrane pieniądze organizatorzy przekazali na rzecz Caritasu Radia Fiat i Stowarzyszenia z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie.

Uroczystości niepodległościowe w Częstochowie zainaugurowano Mszą św. za Ojczyznę w Archikatedrze, skąd zebrani udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty. Wieczorem w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się część artystyczna obchodów. Zaprezentowano spektakl, na który złożyły się polskie pieśni i ludowe, poezja i proza poświęcona tematyce niepodległościowej oraz fragmenty oryginalnych odezw marszałka Piłsudskiego w reżyserii Marka Ślosarskiego. W trakcie uroczystości Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski uhonorowano Kazimierza Bieńkowskiego. Dyplomy-Patenty “Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny otrzymali: Jan Chojnacki, Józef Dargiel, Stefan Głąb, Władysław Kajdana, Julian Sulima. Ponadto wyróżnienia Prezydenta Miasta Częstochowy “Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” przyznano w kategorii zbiorowej Tygodnikowi Katolickiemu “Niedziela”, a w indywidualnej Janowi Pospieszalskiemu i Janowi Miedziejewskiemu.

W Gimnazjum w Piasku w gminie Janów uczniowie zaprezentowali żywą lekcję historii przedstawiając spektakl artystyczny, nawiązujący swą treścią do listopada 1918 r. Wśród licznych gości byli m.in.: ks. Mirosław Siółko, proboszcz parafii Janów, ks. Ryszard Marciniak, proboszcz parafii Złoty Potok, wójt Janowa Adam Markowski, a także sponsorzy szkoły Maria i Kazimierz Boguniowie, właściciele PPHU Kabex, Marek Wachelka – Zakład Budowlano-Instalacyjny Wachelka i Łyczba oraz prezes OSP w Piasku Ludwik Heinsch. Zaproszonych gości przywitała Joanna Ścigaj, dyrektor gimnazjum.

Uroczyście obchodzono Święto Niepodległości w gminie Mykanów. Tym obchody odbyły się w Czarnym Lesie. Rozpoczęto je Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, którą celebrował ks. Stanisław Mędrala, a kazanie wygłosił salezjanin ks. Leonard Wilczyński. Poczty sztandarowe wystawili: Ochotnicza Straż Pożarna w Mykanowie oraz gimnazja z Mykanowa i Borowna.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali do czarnoleskiego gimnazjum, gdzie uczniowie przedstawili spektakl słowno-muzyczny wyreżyserowany przez Jarosława Lubkiewicza, do którego oprawę plastyczną przygotowała Emilia Woszczyna, a muzyczną Sławomir Górnicki. Wykład okolicznościowy na temat “Nieznane wizyty Józefa Piłsudskiego na ziemi częstochowskiej w latach 1902-1914” wygłosił dr Juliusz Sętowski.
Tradycję obchodów Święta Niepodległości w gminie przedstawił wójt Krzysztof Smela. Do historii nawiązali również dyrektor gimnazjum w Czarnym Lesie Adam Jaros oraz Władysław Tkaczyk, przedstawiciel Kuratorium Oświaty.
Dostojnego charakteru obchodom dodała Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OPS w Mykanowie, pod kierunkiem Krzysztofa Witczaka.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *