Sukces projektu “Spotkajmy się i uczmy się razem” – uczniowie z Czarnego Lasu w Sewilli


W grudniu bieżącego roku zakończył się projekt pt. “Spotkajmy się i uczmy się razem”, realizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Kochanowskiego w Czarnym Lesie w ramach projektu “Ponadnarodowa mobilność uczniów” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego z środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego koordynatorem była nauczycielka wychowania fizycznego Awieta Szpręgiel.

Głównym celem przedsięwzięcia był rozwój kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się oraz kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas VI, VII i VIII wraz z opiekunami. Był to kolejny projekt realizowany w Szkole Podstawowej w Czarnym Lesie z zakresu rozwoju kompetencji kluczowych, tym razem skierowany nie do kadry pedagogicznej, lecz do uczniów.

Projekt składał się z kilku działań, pośród których kluczowymi elementami były intensywne kursy języka angielskiego, przygotowanie kulturowe i pedagogiczne oraz mobilność uczniów w Hiszpanii. Zajęcia prowadziły: Aneta Budzikur, Aleksandra Bawor oraz Awieta Szpręgiel. Punktem kulminacyjnym projektu były mobilności dwóch 15-osobowych grup uczniów wraz z opiekunami w Sewilli, które miały miejsce w listopadzie. Opiekę nad uczniami sprawowały: Awieta Szpręgiel, Marzanna Kudrzyn-Kowalska, Aleksandra Bawor, Aneta Budzikur oraz Beata Sikorska. Podczas pobytu uczniowie odwiedzili hiszpańską szkołę, brali udział w licznych zajęciach, w tym sportowych, informatycznych, warsztatach gotowania oraz tanecznych. Opierając się na zdobytej wiedzy i umiejętnościach, wypracowali w grupach polsko-hiszpańskich autorskie infografiki oraz przygotowali prezentację na temat zalet nauki języków obcych, które można zobaczyć na stronie szkoły w Czarnym Lesie.

– Projekt okazał się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie udziałem przekroczyło nasze oczekiwania i możliwości, dlatego nie wszyscy chętni mogli wziąć w nim udział – mówi Awieta Szpręgiel, koordynator projektu. – Uczestnicy bardzo zaangażowali się w zajęcia prowadzone przed mobilnością, a także w trakcie zajęć prowadzonych w szkole hiszpańskiej. Nasi uczniowie chętnie nawiązywali nowe znajomości, dzielili się swoimi doświadczeniami, rozwijali kompetencje językowe, rozmawiając w języku angielskim oraz ucząc się nowych słów w języku hiszpańskim. W wyniku udziału w przedsięwzięciu uczestnicy głębiej zrozumieli potrzebę i zalety nauki języków obcych oraz dostrzegli korzyści z tego płynące. Projekt wywarł również znaczący wpływ na organizację przyjmującą, z którą planujemy dalszą współpracę w ramach eTwinning.

źródło: Urząd Gminy Mykanów

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *