STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI PRYMAS POLSKI – (3.08.1901 – 28.05.1981)


W roku 2011 przypadają dwie ważne daty związane z Prymasem Polski. 28 maja upłynęło 30 lat od dnia śmierci wielkiego kapłana, wybitnego męża stanu, nauczyciela i przewodnika narodu, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 3 sierpnia będziemy obchodzić 110. rocznicę Jego urodzin.

W roku 2011 przypadają dwie ważne daty związane z Prymasem Polski. 28 maja upłynęło 30 lat od dnia śmierci wielkiego kapłana, wybitnego męża stanu, nauczyciela i przewodnika narodu, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 3 sierpnia będziemy obchodzić 110. rocznicę Jego urodzin.
Był człowiekiem o dużej szlachetności serca. Kochał i rozumiał ludzi. Potrafił pochylić się nad każdym. Ksiądz Prymas był obrońcą wiary i Ojczyzny. Matce Najświętszej zawierzył samego siebie, naród i Kościół w Polsce. Warto w tych dniach przypomnieć i zgłębić myśli, nauki i rozważania Księdza Prymasa, które ważne i aktualne są w każdym czasie.

O wysokiej godności człowieka

– Skończmy z krytyką bliźnich! Oceniajmy w prawdzie samych siebie.
– Ludzie pragną szacunku i choćby odrobiny serca …O, jakże to, mało i jakże
nieskończenie …wiele!
– Nie trzeba ciągle innych ganić, karcić, wytykać. Należy zawsze odwoływać się do Bożych wartości, które są w każdym człowieku, chociażby ten człowiek był najbardziej sponiewierany i zniszczony.
– Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego się poświęcić.
Kromka chleba

– Można stracić życie, ale ludzkiej godności stracić nie wolno.
– Godność i wartość społeczna człowieka zależy nie od tego, ile wyprodukował, tylko jakim jest człowiekiem, jakie są jego wartości duchowe, moralne, zalety rozumu, woli i serca.
– To jest prawdziwa przyjaźń – osłaniać innych nawet kosztem siebie.
Druga kromka chleba

– Świat współczesny coraz bardziej potrzebuje żywych przykładów miłości, zwycięzców Bożych, którzy będą szli przez ziemię w milczeniu i poszanowaniu innych, nie złorzecząc, nie wygrażając, nie bijąc i nie stosując przemocy, ale służąc i miłując.[…]
– Trzeba rozumieć ludzi. Nie gorszyć się nigdy nikim. Nie trzeba o ludziach źle myśleć i mówić. Trzeba w nich zobaczyć zaniepokojonych, cierpiących, męczących się na co dzień ludzi.
Bochen chleba

18 grudnia 1954, Prudnik Śląski

Za kilka dni Polska rozpocznie niezwykły Rok Jubileuszowy: 300 lat obrony Jasnej Góry. Gdy w listopadzie 1655 roku fale „potopu” dosięgły wałów Jasnej Góry, Ojciec Augustyn Kordecki tak mówił na wstępnej naradzie do zakonników i szlachty: „Szydzi z nas i pogardza nami nieprzyjaciel, pytając co nam z dawnych cnót pozostało. A ja odpowiem: wszystkie zginęły, jednak coś jeszcze pozostało, bo pozostał wiara i cześć dla Najświętszej Panny, na którym to fundamencie reszta odbudowana być może…”( Henryk Sienkiewicz, Potop).[…]

31 grudnia 1954, Prudnik Śląski

Rok, który za kilka minut skończy się, oddaję Tobie, Panienko Jasnogórska, by przez Twoje niepokalane dłonie był złożony ku chwale Boga – Soli Deo. Oddaję całkowicie bez żalu, bez smutku, bez zastrzeżeń, choć spędziłem go w tym zamaskowanym więzieniu. Wszak Ty patrzysz na moje życie i wiesz, co daje mi to więzienie. A ja ufam kierowniczej łasce Bożej i wiem, ile przez nią zyskuję. Nie pytam: za co i dla czego, bo ufam. Wystarczy mi mądrość, dobroć i miłość Boga jako sprawdziany wszystkiego, co mnie spotyka. Zresztą, czemu mam wszystko wiedzieć i rozumieć? Gdzież wtedy byłoby miejsce na ufność? […]

Zapiski więzienne

Źródła: Stefan Wyszyński, Zapiski więzienne, Paryż 1982.
Czas to miłość. Wybór wypowiedzi, myśli i modlitewnych rozważań Stefana
Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Oprac. Maria Żmigrodzka,
Częstochowa 2001.

Fot. 1. Kardynał Stefan Wyszyński.
Fot. 2. Kościół i klasztor Ojców Franciszkanów w Prudniku Śląskim – trzecie miejsce
uwięzienia Księdza Prymasa w latach 1954-1955 (widok współczesny).

Wybór Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *