Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS ruszył z kolejną edycją akcji „Czyste podwórko”. Miejska spółka zachęca nie tylko do sprzątania po swoim psie, ale też kieruje apel do lokatorek i lokatorów dokarmiających gołębie.
W związku z trwającą od 2017 roku akcją ZGM TBS „Czyste Podwórko” wiosną na częstochowskich ulicach i skwerach pojawiły się kolejne tablice przypominające o obowiązku sprzątania po swoim psie. Dodatkowo w każdym z oddziałów eksploatacji ZGM TBS można odebrać woreczki na psie odchody.
W ramach proekologicznej akcji miejska spółka skieruje też apel do lokatorek i lokatorów, którzy regularnie dokarmiają gołębie. Efektem ich działań są nieczystości na parapetach, oknach czy chodnikach. Niestety, wiele osób dokarmia ptaki mimo apeli administratorów budynków i organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt.
Obecnie nie ma jednolitych przepisów regulujących kwestie związane z uciążliwością powodowaną przez dokarmianie dzikich gołębi w mieście. Straż Miejska może jedynie pouczać oraz informować o negatywnych skutkach dokarmiania – zarówno dla ptaków, jak i zdrowia ludzi. W efekcie wciąż mamy do czynienia z zabrudzonymi chodnikami, śmietnikami i elewacjami bloków. Do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie niemal każdego miesiąca wpływają listy z prośbą o interwencję. Stąd pomysł przeprowadzenia działań edukacyjnych.
„Nie dokarmiaj. Ptaki poradzą sobie bez ciebie” – to przesłanie akcji. Do częstochowianek i częstochowian dotrą ulotki zachęcające do utrzymania czystości na swoich podwórkach oraz przekonujące, aby nie dokarmiać gołębi. Działania mają zmniejszyć ilość ptasich odchodów na osiedlach, a tym samym poprawić estetykę miasta.
– Jeśli lokatorzy zrezygnują z całorocznego wsparcia gołębi, zyskamy czyste otoczenie, a przede wszystkim czyste podwórko. Dla naszych mieszkańców to sprawa priorytetowa. – przekonuje prezes ZGM TBS Paweł Konieczny.
Pamiętajmy – całoroczne dokarmianie ptaków przynosi im więcej strat niż korzyści. Żadna organizacja działająca na rzecz ochrony zwierząt nie popiera takiej formy ich wsparcia. Dokarmiając ptaki przez cały rok tłumimy ich instynkty do przetrwania bez naszej pomocy. Dodatkowo rozsypywanie pokarmu na trawnikach, chodnikach i przy budynkach negatywnie wpływa na estetykę miasta, sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób, stwarza dogodne warunki bytowania szczurów, zachęca gołębie do zadomowienia się na parapetach i balkonach. W rezultacie zniszczeniu ulegają elewacje, a koszty ich naprawy ponoszą częstochowianie.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.
R, na podst. ZGM TBS