17 maja gościliśmy w naszym mieście znanego publicystę i pisarza Rafała A. Ziemkiewicza, który w dwugodzinnym wykładzie pod tytułem „Dwie Polski, czy dwie elity Polskie?” omawiał sposób zachowań i relacje między elitami a resztą społeczeństwa na przestrzeni wieków, oraz różne systemy polityczne.
Wracając do historii dość odległej porównał układ panujący w owym czasie w koloniach Czarnej Afryki oraz w Księstwie Warszawskim. Na terenach ówczesnych kolonii panowały jedynie stosunki feudalno-plemienne, więc siłowe zniewolenie przyniesione przez kolonizatorów było dla tych ludów (bo przecież jeszcze nie narodów) łatwiejsze do zaakceptowania, natomiast elity Księstwa Warszawskiego wywodzące się z okresu napoleońskiego, bądź jeszcze wcześniejszych zostały zniewolone, lub odsunięte na margines. Proces tego zniewolenia Ziemkiewicz ukazał na doskonałym przykładzie „Pana Tadeusza” i „Dziadów” autorstwa Mickiewicza.
Następnym omawianym etapem historii był okres PRL-u. Był to system okrutny, który poczynił podobnie jak czas II wojny światowej ogromną wyrwę w odradzających się elitach po okresie II RP. Jednak system narzucony w PRL-u był prosty i siermiężny, był przejrzysty i czytelny, łatwy do zinterpretowania przez ogromną część społeczeństwa. Zagrożenia omawiane w ostatniej części wykładu są udziałem III RP, wynikają z błędów, oraz niewłaściwego rozliczenia z poprzedniego ustroju, co w konsekwencji powoduje, że w wyniku układu okrągłostołowego władzę przejęły pseudo-elity, które potrafią jedynie na zasadzie kserokopiarki przekopiować tym razem wzorce zachodnie. Wzorce, które kto wie, czy nie są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ są zakamuflowane i ukryte, a nasze pseudo-elity gotowe są do wprowadzenia wszystkich tak zwanych standardów zachodnich (łącznie z paradami równości) za kilka srebrników z Brukseli.
Dodatkowym ciosem w ponownie odradzające się polskie elity była katastrofa smoleńska, która nie wiedzieć czemu, i z jakich powodów jest nadal niewyjaśniona. Kryzys jaki dotyka świat zachodni i rozlewa się na różne dziedziny życia będzie prowadził do stopniowego rozkładu Unii Europejskiej. Jak mówił Pan Zagłoba w „Potopie”: „Wcześniej czy później wygrana i tak będzie nasza” – tylko czy będzie jeszcze co ratować? – zakończył wykład Ziemkiewicz.
ANNA GAUDY