Sposoby na stres


Stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiącym reakcje organizmu na jakiekolwiek stawiane mu wymagania fizyczne lub psychiczne. Innymi słowy, stresem określa się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień gotowości człowieka do działania.

Stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiącym reakcje organizmu na jakiekolwiek stawiane mu wymagania fizyczne lub psychiczne. Innymi słowy, stresem określa się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień gotowości człowieka do działania.
Dzięki nim życie nie jest monotonne, krótkotrwały stres jest zjawiskiem mobilizującym, pomaga nam przezwyciężać trudności. Jeżeli natomiast dociera do nas zbyt wiele bodźców, wówczas zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jeśli wciąż jesteśmy poddawani silnemu oddziaływaniu bodźców, znacząco pogarsza się nasze samopoczucie, zdrowie, w konsekwencji może dojść do poważnych zaburzeń. Dobre opanowanie radzenia sobie ze stresem zapewnia nam komfort życia – uchroni przed nudą, ale i przed zmaganiami ponad nasze siły.
Główne przyczyny stresu to środowisko w którym pracujemy, środowisko szkolne, presja czasu, np. dotrzymanie terminów, chęć sprostania wymaganiom szefa, nadmiar obowiązków, perfekcjonizm, obawa porażki, utraty pracy czy jej brak.
Ponad to środowisko życia – hałas, tłok, korki, załatwianie spraw w urzędach; sytuacja rodzinna – trudności w kontaktach z partnerem, śmierć bliskiej osoby, rozwód, chęć bycia idealnym rodzicem, itp.
Stres może mieć również podłoże psychologiczne: lęk przed utratą kontroli lub wymaganiami postrzeganymi przez nas, jako przerastające nasze możliwości; stres biologiczny ogarnia nas w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Powszechność obecności stresu w życiu ludzi w ostatnich latach przyczyniła się m.in. do zwiększenia zapadalności na chorobę niedokrwienia serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, cukrzycy, a także nerwic depresyjnych. Stres zwiększa poziom adrenaliny we krwi i wolnych kwasów tłuszczowych, zwalnia
czynności serca, podnosi ciśnienie i poziom cukru, zwiększa pocenie, obniża poziom odporności immunologicznej, zwalnia proces trawienia, powoduje wzrost agresywności i uczucie gniewu. Stres towarzyszy praktycznie każdej chorobie, której przebieg znacznie się zaostrza.
Specjaliści twierdzą, że pokonywanie stresu należy rozpocząć od ustalenia jego przyczyny, najlepiej nie dopuszczając do sytuacji, kiedy przejdzie on w formę przewlekłą. Możemy to zrobić samodzielnie, lub z pomocą psychoterapeuty, czy też najbliższego przyjaciela. Chłodna ocena sytuacji pozwoli nam stwierdzić, czy można w niej coś zmienić, czy też wszelkie próby będą tylko stratą czasu i energii. Pozwoli nam to lepiej poznać nasze mocne i słabe strony, a w przyszłości przewidzieć, które sytuacje niosą dla nas duże ryzyko stresu. W pokonywaniu stresu możemy wspierać się metodami naturalnymi, np. muzykoterapią, aromaterapią, medytacjami, masażem, ziołolecznictwem. Smutków nie należy topić w alkoholu – prowadzi to do uzależnienia, a nie rozwiązuje problemów. Nie nadużywajmy leków uspokajających i nasennych – to również powoduje uzależnienie. Nie przejadajmy się. Kawa i papierosy również nie są dobrym lekiem na stres.
Świetnym lekarstwem na nasze codzienne stresy jest aktywność fizyczna, może to być ulubiony sport, ale także spacer z psem, czy praca w ogrodzie. W sytuacjach trudnych na pewno pomoże szczera rozmowa z bliskimi. Warto mieć i poświęcać czas na hobby, które odpręża. Podarujmy sobie każdego dnia chociaż pól godzinki “słodkiego lenistwa”, odprężmy się. Jednym słowem, bądźmy dla siebie dobrzy.

eMKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *