W ubiegłym tygodniu zakończyły się w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie trwające od 4 kwietnia X Międzynarodowe Dni Olimpijczyka „Fair Play jest OK” Częstochowa 2008 pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i „Gazety Częstochowskiej”. Udział w nich wzięło ponad tysiąc uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Polski oraz Białorusi, Czech, Mołdawii i Rosji.
24 kwietnia rozstrzygnięto zainicjowany w styczniu 2008 r. VI Międzynarodowy Konkurs Literacki „Fair play jest OK” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Fair Play jest OK” pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jury konkursów pod przewodnictwem wicedyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego mgr Grażyny Knapik i przy udziale naczelnika Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Częstochowy mgr Janusza Haszcza miało do ocenienia 141 prac w konkursie literackim i 168 prac w konkursie plastycznym. Prace na konkursy napłynęły z Polski i Białorusi, Czech, Rosji i Mołdawii.
WYNIKI KONkURSU LITERACKIEGO
Szkoły w Polsce
W kategorii gimnazjów triumfowała Anna Wróblewska z Gimnazjum nr 10 w Chorzowie, opiekun Iwona Kociemba, drugie i trzecie miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Raciborzu Magdalena Kutrowska i Karol Kuczyński, opiekun Dorota Bulenda. Jury wyróżniło Marks Matuszczaka z Gimnazjum nr 2 w Gubinie, opiekun Wiolettta Kucharska – Spiralska oraz Anetę Tomza z częstochowskiego gimnazjum nr 13 w Zgierzu, opiekun Aneta Wietecha.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Ewa Warsińska z Zespołu Szkół w Sztumie, opiekun Beata Ostrowska-Nenczak, drugi był Adrian Nierobiś z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, opiekun Anna Śpiewakowska, a trzecia Kamila Anna Dadura z ZST i O w Białymstoku, opiekun Kamila Luiza Antoniuk. W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia, które przypadły: Elizie Deniszczuk z I LO w Gdańsku, opiekun Renata Pawlak oraz Karolinie Gaździckiej z LO w Jordanowie, opiekun Magdalena Stankiewicz.
Szkoły zagraniczne
W kategorii gimnazjów I i II miejsce przyznano reprezentantom „Polskiego Domu” w Balti (Mołdawia) Andrzejowi i Aleksandrowi Mowiła, opiekun Joanna Stanek, III miejsce zajął Władysław Szakiel z Klubu Olimpijczyka „Maszuk” w Żeleznowodsku (Rosja), opiekun Wiktoria Kurszyńska.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych mistrzynią pióra okazała się Roksana Jevsej?ik Polonijno-Szkolnego Klubu Olimpijczyka w Czeskim Cieszynie (Czechy), opiekun Marian Mitręga, drugą lokatę zdobyła Wioletta Cyrkunowa z Polskiej Szkoły nr 36 w Grodnie (Białoruś), opiekun Helena Jewiec. III miejsce udało się zająć Sergiuszowi Atabiekowi z Polskiej Szkoły w Piatiogorsku (Rosja), opiekun Aleksander Bogolubow.
Jedna z uczestniczek z zagranicy została uhonorowanych wyróżnieniem. Była nią: Tamara Szakiel z Klubu Olimpijczyka „Maszuk” w Żeleznowodsku (Rosja), opiekun Wiktoria Kurszyńska.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
Szkoły w Polsce
W kategorii gimnazjów największym talentem artystycznym i starannością wykazała się Iwona Garwol z Gimnazjum w Muszynie, opiekun Krystyna Łotek. Tuż za nią plasowały się reprezentantki częstochowskiego Gimnazjum nr 18, Magdalena Matusiak i Ewelina Puchała, które stanęły kolejno na II i III stopniu podium. Wyróżnieniem pochwalić się może trzecia uczennica częstochowskiej „osiemnastki” Joanna Wójcik. Opiekunem uczennic była Alicja Langier. W tej kategorii nagrodzono wyróżnieniem także prace dwóch uczniów Gimnazjum Specjalnego w Karpaczu Mateusza Bogunia, opiekun Janina Cybulska i Ewelinę Ziółkowską, opiekun Anna Winter.
Spośród szkół ponadgimnazjalnych komisja najlepiej oceniła pracę Noemi Staniszewskiej z V LO w Gdańsku, opiekun Regina Olszowa, drugą lokatę przyznano Karolinie Michajłowicz z Zespołu Szkół Rolniczych w Słubicach, opiekun Krystyna Bilińska. Kolejne trzy prace zostały wyróżnione. Nagrody otrzymali: Aleksandra Nowosławska z Zespołu Szkół nr 1 w Wałczu, opiekun Jacek Skierkowski, Edyta Harasimczuk z III LO w Białymstoku, opiekun Małgorzata Tomaszewska oraz Ewelina Nowak z Zespołu Szkół w Czarnocinie, opiekun Michał Lacheta.
Szkoły zagraniczne
Talentem plastycznym w kategorii gimnazjów, zdaniem Jury, wykazała się Adelina Mańko wygrywając konkurs oraz otrzymując nagrodę za druga pracę, która zajęła III miejsce. Prace nadesłano z Polonijno-Szkolnego Klubu Olimpijczyka „Elbrus” przy Związku Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych. Opiekunem Polek był Igor Horońko, którego dwie inne uczennice zostały wyróżnione w konkursie. Były nimi Anna Nesterenko (kat. gimnazja) i Krystina Kondratiewa (kategoria szkoły ponadgimnazjalne). II miejsce zajęła Marianna Wiernikowa z „Domu Polskiego” w Balti (Mołdawia), opiekun Joanna Stanek. Wyróżnienie otrzymała również Anna Kazańcewa z Klubu Olimpijczyka „Maszuk” w Żeleznowodsku (Rosja).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się praca Roksany Jevsej?ik, z Gimnazjum z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie (Czechy). Na drugim miejscu znalazła się praca Bogdana Kołatka również z Czeskiego Cieszyna. Opiekunem obojga Polaków był Władysław Kubień.
Nagrody dla uczestników z zagranicy przekazane zostały 30 maja br. w Warszawie, podczas rozgrywanego międzynarodowego turnieju piłki nożnej, na który przybyły uczestniczące w organizowanych przez częstochowski klub olimpijczyka, reprezentacje Polonijnych Klubów Olimpijczyka.
Podczas uroczystości inauguracji X Dni Olimpijczyka wręczono również jubileuszowe statuetki znicza olimpijskiego dla firm i instytucji najdłużej wpierających działania na rzecz promocji sportu i idei olimpijskiej wśród dzieci młodzieży oraz medale „Przyjaciela Fair Play” za 2007 rok. Za zasługi dla ruchu olimpijskiego brązowe medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymali: Grażyna Knapik wicedyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego w Częstochowie, Mariola Ciura nauczyciel wychowania fizycznego, Maciej Obcowski z Fundacji SEMPER POLONIA. Srebrny medal PKOl otrzymała pani Maria Osicka dyrektor częstochowskiej „samorządówki”.