PRZYDROŻNE I CMENTARNE ŚLADY II WOJNY ŚWIATOWEJ (85)


W poprzednim odcinku wspomniałem, iż na Pomniku Katyńskim – stojącym od roku 1993 przy głównej alei cmentarza na Kulach – brakuje nazwisk sowieckich ofiar z rejonu Żarek.
Dzisiaj przedstawiam następne, symboliczne Mogiły Katyńskie, jakie napotkałem na przeciwnych krańcach byłego województwa częstochowskiego. Na zdj. 1 mamy pomnik stojący pod Panteonem “Bohaterów Ziemi Krzepickiej”, który od dwóch lat znajduje się na tutejszym cmentarzu. Na jednym z boków tego pomnika są nazwiska 5 rodaków Ziemi Krzepickiej zamordowa- nych w Katyniu. Wśród nich, tylko jedno nazwisko można także odszukać na mogile z częstochowskich Kul. Chodzi tu o porucznika Stanisława Fijałkowskiego, któremu chyba na pomniku w Krzepicach pomylono jednak imię, dając w skrócie: literę J, zamiast S (do postaci tej wrócę jeszcze w następnym odcinku).
Natomiast na zdj. 2 mamy symboliczną mogiłę z cmentarza w Gidlach. Również tutaj upamiętniono 5 oficerów, którzy wpadli w ręce NKWD po 17 września 1939 roku. Niestety, także tylko jednego z nich można odszukać na tablicach pomnika z cmentarza na Kulach. Jest nim porucznik Stanisław Zatoński – nauczyciel ze szkoły w Pławnie. Ten pedagog i żołnierz jest również w szeregu nauczycieli – ofiar Stalina, którzy u schyłku istnienia województwa częstochowskiego zostali uhonorowani szczególną pamięcią. Chodzi tu o inicjatywę posła Szymona Giżyńskiego, który jako ostatni wojewoda częstochowski ufundował “Tablice Katyńskie”, wyróżniające imiennie 23 nauczycieli – ofiary: Katynia, Charkowa i Tweru. Cdn.

Andrzej Siwiński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *