17 lutego 2016 roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie miała miejsce promocja debiutanckiego tomiku wierszy „W objęciach Boga. Miniatury szpitalne.” autorstwa Aleksandry Anny Kowalskiej. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Częstochowska”
– Zbiór pojawił się bardzo nieoczekiwanie, jako owoc mojego doświadczenia z września 2014 roku. Wskutek choroby trafiłam do jednego ze szpitali w Częstochowie, gdzie rozmyślałam i chwaliłam Boga, czując, że to wyjątkowy czas. W ciągu kilku dni na małych kartach notesu skreśliłam moje krótkie myśli, które złożyły się w całości na pierwszy, upragniony tomik poezji. Dedykuję go zwłaszcza tym, którzy wędrują szpitalnymi korytarzami i tym, którzy wstać nie mogą, by pamiętali, że Bóg jest zawsze obok” – wyznaje Aleksandra Anna Kowalska.
Krótkie sentencje poetyckie ułożone w pięciu rozdziałach: „W poczekalni”, „Sala nr 4”, Na piętrze”, „Diagnoza”, „W domu” – są zapisem drogi zmagań autorki z chorobą. Drogi, która pomimo cierpienia, bólu i strachu jest naznaczona bliskością Boga. Bliskością niosącą nadzieję i miłość. Prof. Elżbieta Hurnik, która prowadziła promocję w swym wstępnym słowie do tomiku pisze: – „Utwory są jednak wolne od cierpiętnictwa, od nadmiaru przeżyć. Ujęte w formę miniatury bardzo oszczędnie sugerują realia szpitalne: poczucie zagrożenia chorobą równoważy odczucie obecności Boga. Nadającej sens cierpieniu, a także nadzieja. (…) Wiersze zawierają jasne przesłanie, wyrosły z realnego mierzenia się z chorobą, ale mają wydźwięk optymistyczny, wynikający z umiejętności cieszenia się życiem i wszelkimi jego przejawami, wsparty deklaracją zamykająca zbiór: „Nie ma lęku/ w objęciach Boga. ” Niezwykle ciepło o twórczości Aleksandry Kowalskiej wypowiedziała się dr n. med. Wanda Terlecka – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, która uwypukliła transcendentny pierwiastek poezji oraz Krzysztof Seweryn Wroński poeta z Częstochowy, który również zredagował zbiór. Linoryty, autorstwa A. Kowalskiej, które posłużyła jako ilustracje do tomiku (fotografie wykonał Jarosław Kaczmarkiewicz) a prezentowane podczas wieczoru zostały opatrzone komentarzem: prezes ZPAP Urszuli Łyko-Katus i prof. Włodzimierza Karankiewicza.
Aleksandra Anna Kowalska swoje przeżycia artystyczne przekazuje poprzez różne płaszczyzny sztuki. Jej domeną twórczej wypowiedzi obok malarstwa stały się muzyka, śpiew i poezja. Te wymiary sztuki zbudowały wieczór promocyjny jej debiutanckiego tomiku. Scenę wypełniły czarno-białe grafiki autorki, nawiązujące tematem do prezentowanej poezji. Wiersze czytali przyjaciele autorki: Magdalena Kmiecik, Teresa Pełka, Andrzej Filipski i Bartosz Majchrzyk. Dopełnieniem spotkania był koncert zespołu „Impast”, który tworzą: Aleksandra Kowalska (słowa i muzyka, śpiew, gitara klasyczna), Michalina Putek (skrzypce), Joanna Ordon (flet poprzeczny) Artur Broncel (aranżacja, fortepian), Roman Kowalski (djembe), Arkadiusz Możdżeń (gitara akustyczna), Rafał Soberka (gitara akustyczna, harmonijka). Tego wieczoru wszystkim gościom towarzyszyła refleksja i zaduma, ale również nie zabrakło uśmiechów.
A byli, między innymi, Ewa Powroźnik, prezes Stowarzyszenia Artystów Plastyków im. Dudy Gracza; Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie; Paweł Musiał, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie; Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie.
Autorka kieruje wyrazy wdzięczności do Tadeusza Piersiaka, dyrektora Gaude Mater za gościnę i ciepłe słowa oraz do Marioli Florek za pieczę nad promocją. Równie ciepło pragnie podziękować przyjaciołom z zespołu „Impast” oraz Barbarze Kubik za nieocenioną pracę włożoną w korektę tomiku i wszystkim, którzy zechcieli ten wieczór spędzić a autorką.
Tomik ukazał się dzięki finansowemu wsparciu Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Częstochowie. Ukazał się nakładem Częstochowskiego Wydawnictwa Archidiecezjalnego Regina Poloniae.
URSZULA GIŻYŃSKA
NOTKA JAK SIĘ ZMIEŚCI
Aleksandra Anna Kowalska urodziła się w 1973 roku w Częstochowie. Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Uzyskała dyplom artystyczny z wyróżnieniem na Wydziale Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – specjalność grafika warsztatowa, a także dyplom artystyczny z wyróżnieniem na Wydziale Sztuki w pracowni malarstwa sztalugowego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Zajmuje się również poezją śpiewaną, pisze słowa i muzykę. Miłość do sztuki była zawsze obecna w jej domu, a poezja bliska od najmłodszych lat.
URSZULA GIŻYŃSKA