POWIATOWY URZĄD PRACY. Stopa bezrobocia maleje


Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wyróżniła Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie za skuteczną aktywizację osób bezrobotnych w 2016 roku. Częstochowski PUP znalazł się wśród czterech uhonorowanych urzędów pracy w województwie śląskim.
23 stycznia, podczas uroczystej konferencji z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie, Stanisława Szweda, wyróżnienie i statuetkę odebrała dyrektor PUP Grażyna Klamek.

Wyróżnienie zasłużone

Wysiłki PUP w Częstochowie zaowocowały dużym spadkiem stopy bezrobocia. Na koniec roku 2016 wskaźnik ten w naszym mieście wynosił 6,3 procent. To najniższy od 10 lat wskaźnik, a o 2,2 procent mniejszy niż w grudniu 2015 roku. – Wyniki są zasługą zaangażowania wszystkich pracowników Urzędu, ale także pracodawców, którzy oferują miejsca zatrudnienia oraz samorządów. Odebrałam wyróżnienie, na które pracowaliśmy kolegialnie, z myślą o mieszkańcach – podkreśla dyr. Klamek.
Stopa bezrobocia w Częstochowie była także niższa niż średnia krajowa, gdyż w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ona 8,3 procent. Wyższa była także w województwie śląskim była – 6,6 procent –oraz w powiecie częstochowskim – 11,2 procent. Trzeba jednak przy tym dodać, że powiat również odnotował duży spadek bezrobocia w stosunku do roku 2015, aż o 3,5 procent.
W częstochowskim Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec grudnia 2016 roku zarejestrowane były 11.544 osoby bezrobotne, w tym 6766 z miasta i 4778 z powiatu. W obu przypadkach niewiele ponad 50 proc. zarejestrowanych bezrobotnych stanowiły kobiety, ludzie młodzi do 30. roku życia – 17 proc. w mieście i 23 proc. w powiecie. Najtrudniejszy był 2013 rok, gdy stopa bezrobocia w mieście sięgnęła 14,4 proc., a w powiecie aż 22,1 proc. W rejestrze pośredniaka figurowało wówczas aż 26 539 bezrobotnych – 16 473 z miasta i 10 066 z powiatu.

Współpraca przynosi efekty

Jak zauważa dyr. Grażyna Klamek rok 2016 był korzystny na rynku pracy w całym kraju. – To efekt pozytywnych działań w trzech obszarach: pracodawców, którzy oferują więcej pracy, intensywnego działania Urzędu Pracy w aspekcie dobrego wykorzystania środków unijnych przeznaczonych na niwelowanie skutków bezrobocia oraz tak zwanej ekonomii społecznej, czyli pracy centrów integracji społecznej. W Częstochowie są dwa tacie centra, w powiecie – w Koniecpolu i Kłomnicach. Ośrodki te mają duże zasługi w aktywizowaniu trudnych grup, szczególnie osób długotrwale bezrobotnych – mówi dyr. Klamek. Podkreśla przy tym, że jest znaczący wzrost zapotrzebowania na pracę, w niektórych branżach. Potrzebni są sprzedawcy, pracownicy magazynowi, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej oraz branży budowlanej jak: spawacze, ślusarze, hydraulicy, cieśle, zbrojeniowi. Niestety, nie wszystkie oferty znajdują zainteresowanie. To efekt braku korelacji pomiędzy rynkiem pracy a szkolnictwem.

Fundusze unijne pomagają

W 2016 roku PUP pozyskał ok. 38 mln zł Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego, co umożliwiło wsparcie aż 4431 osobom bezrobotnym, w tym blisko połowa z nich były to osoby do 30 roku życia. – Są różne formy wsparcia, m.in. staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, szkolenia, refundowane miejsca pracy, bonusy szkoleniowe. Programy te kieruje do młodych oraz długotrwale bezrobotnych, do których zalicza się osoby mających ponad 50 lat czy niepełnosprawne – mówi dyr. Grażyna Klamek.
I tak, w 2016 roku 1545 osób skorzystało ze staży, 294 bezrobotnych otrzymało wsparcie na utworzenie nowych miejsc pracy, 362 osoby zatrudniono przy robotach publicznych, a 436 osób uzyskało dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Były też wykorzystane bonus szkoleniowy, tę formę wsparcia spożytkowały 203 osoby do 30 roku życia. Utworzono także 634 refundowane stanowiska pracy. – Atrakcyjną, od niedawna stosowaną formą pomocy są dwuletnie umowy PUP z pracodawcami na zatrudnienie osób młodych, do 30 roku życia. Przez dwanaście miesięcy PUP wypłaca pracodawcy 1800 zł na rzecz zatrudnionego pracownika, w kolejnym roku koszty ponosi pracodawca. Jeśli wywiąże się z umowy otrzymuje dodatkowo jednorazową premię w wysokości 1500 złotych. Z takiego wsparcia w ubiegłym roku skorzystały 294 osoby – mówi dyr. Klamek.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *