PORÓD Z RODZINĄ


Szpital swoim pacjentkom

Z udziałem prezydenta miasta i przedstawicieli władz samorządowych, 19 czerwca w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie – w Szpitalu im. dra Wł. Biegańskiego, oddano do użytku nowo wyremontowaną część ginekologiczną, wraz z blokiem operacyjnym, Oddziału Ginekologiczno – Położniczego. Niedawno było to Centrum Diagnostyki i Terapii Endoskopowej w szpitalu na Zawodziu, obecnie – ginekologia na Mickiewicza. ZSM modernizuje swoje jednostki, co wymaga dużych nakładów finansowych. W opinii niektórych za dużo, ale dyrektor dr Bernard Rajczyk twierdzi, że pacjenci są ważniejsi od pieniędzy. W ostatnim czasie standardy w częstochowskich szpitalach zarówno tych, którymi zajmuje się miasto, jak i tych, którymi opiekują się władze samorządowe województwa, podniosły się w sposób widoczny.
– W naszych trzech szpitalach i ponad 20 przychodniach robimy wszystko, żeby podnieść komfort usług świadczonych pacjentom, czego dowodem jest dzisiejsza uroczystość. Decyzją Rady Miasta z pieniędzy miejskich Oddział został wyremontowany i wyposażony. Będą tu naprawdę godne warunki do rodzenia dzieci. Należy sobie tylko życzyć, aby było ich jak najwięcej i jak najbardziej kochanych – powiedział doktor Wiesław Wolski – z Komisji Zdrowia w Radzie Miasta.
– Na odcinku położniczym dysponujemy 20 łóżkami i trzema porodowymi. Od lat pracujemy w systemie matka – dziecko, czyli od momentu urodzin dziecko przebywa razem z matką. Jednocześnie już wiele lat temu wprowadziliśmy możliwość porodów rodzinnych, z osobą najbliższą. Oprócz ojca może to być siostra, matka czy ktokolwiek inny z rodziny.
Na ginekologii mamy 20 łóżek, w dwuosobowych pokojach i salę operacyjną. Obok jest pomieszczenie, które służy chirurgom i ginekologom do operacji laparoskopowych. Znajdujący się u nas diagnostyczny sprzęt laparoskopowy został przez Urząd Miasta doposażony, dzięki czemu mamy pełny zestaw operacyjny intensywnie wykorzystany dla zabiegów laparoskopowych, które znamiennie skracają pobyt pacjenta w szpitalu. Po niektórych zabiegach pacjentki przebywały 8 dni w szpitalu. Obecnie, po 4 dniach mogą wrocić do domu bez odczuwania dolegliwości pooperacyjnych. W ciągu roku realizujemy kilkaset dużych operacji ginekologicznych i około 900 procedur krótkoterminowych, to znaczy takich zabiegów, na które pacjentka zgłasza się rano i po kilku godzinach może wrócić do domu – powiedział dr n. med. Tomasz Bilski – ordynator Oddziału Ginekologiczno – Położniczego.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *