– spotkanie autorskie z Andrzejem Kalininem w Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie
Kondycja współczesnej literatury, wpływ historii na nasze życie, czy nasze podejście do autorytetów – to tylko wybrane zagadnienia, o których dyskutowano podczas spotkania autorskiego z Andrzejem Kalininem, jakie odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Mykanowie. To kolejna z wielu propozycji, jakie przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu po powrocie do macierzystej siedziby.
W trakcie oficjalnej inauguracji działalności GOKiSu w wyremontowanej i rozbudowanej siedzibie na scenie zaprezentował się częstochowski zespół Makabunda, wykonujący polskie szlagiery z okresu międzywojnia w nowych aranżacjach. Koniec zimy w mykanowskim ośrodku kultury to również przedstawienie spektaklu „Ożenek” w wykonaniu amatorskiej grupy „Teatr po godzinach” z Wręczycy Wielkiej. Wiosnę GOKiS przywitał natomiast pokazem mody, w trakcie którego efektowne kreacje zaprezentowały profesjonalne projektantki. W połowie kwietnia zorganizował spotkanie autorskie z Andrzejem Kalininem. Osiemdziesięciopięcioletni już prozaik, publicysta i krytyk literacki opowiedział m.in. o początkach swojej przygody z pisaniem oraz o tym, jak jego twórczość docenił sam Czesław Miłosz.
– Oczywiście czytanie książek, które tworzymy, najczęściej odbywa się w samotności. Spotkania autorskie i bezpośredni kontakt z odbiorcą jest jednak bardzo ważnym elementem bycia pisarzem. To daje obustronne korzyści. Czytelnik ma szansę lepiej poznać intencje twórcy, a ten z kolei przekonuje się, jak jest odbierany. Nic nie zastąpi tej możliwości bezpośredniego kontaktu – mówi Andrzej Kalinin.
Andrzej Kalinin debiutował poza zasięgiem cenzury w kwartalniku literackim „Arka” w połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia opowiadaniem „Konie”. Utwór ten ukazał się później w zbiorze zatytułowanym „I Bóg o nas zapominał”. Książka ta, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, zakwalifikowana została jako lektura obowiązkowa dla uczniów gimnazjów. W tej i innych swoich książkach Kalinin opisuje życie Polaków pod okupacją sowiecką oraz w okresie peerelowskim. Pisane specyficzną, kresową gwarą utwory charakteryzują się dużą melodyką i przez krytyków określane jako „literatura przesiąknięta muzyką”.
– Na naszych oczach literatura bardzo się zmienia. Myślę, że ze względu na to, w jakim to idzie kierunku, coraz trudniej stworzyć jest dzieło ponadczasowe, które przez wieki oceniane będzie jako ta wielka, monumentalna literatura, jaką znamy sprzed lat – uważa autor.
Spotkanie uświetniły występy podopiecznych zajęć muzycznych, prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie. Na scenie zaprezentowały się gitarzystki ćwiczące pod okiem instruktora, Marka Zyskowkiego.
Adam Jakubczak, Fot. Bartosz Paludkiewicz