Na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy, 1 grudnia 2016 roku, radni częstochowscy wreszcie przegłosowali projekt uchwały zgłoszony przez radnego Prawa i Sprawiedliwości Piotr Wronę, dotyczący bezpłatnych przejazdów środkami transportu publicznego MPK w Częstochowie dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. „Gazeta Częstochowska” wsparła radnego Wronę w walce o przyznanie tego zasłużonego przywileju dla krwiodawców.
Piotr Wrona od kilku miesięcy walczył o przeforsowanie swojej uchwały, w której wzorem ponad stu miast w Polsce, proponował 100-procentową ulgę na przejazdy pojazdami MPK w Częstochowie dla Honorowych Dawców Krwi I stopnia i 50-procentową ulgę dla Honorowych Dawców Krwi II stopnia. Ciągle jednak napotykał na opór ze strony radnych SLD i PO, którzy dwukrotnie głosowali przeciwko jego projektowi. Podkładką na „nie” byłą między innymi analiza kosztu wprowadzenia uchwały w życie, przedstawiona przez wiceprezydenta Mirosława Soborak. Stwierdził on na jednej z sesji, nie opierając się jednak na wiarygodnej analizie, że przypuszczalne koszty zmiany zgłaszanej przez radnego PiS wyniosą około 2 miliony złotych. Radnemu Wronie zasugerowano autopoprawkę. W konsekwencji wycofał on ulgę dla Honorowych Dawców Krwi II stopnia, pozostając jedynie przy uldze dla Honorowych Dawców Krwi I stopnia. I ta wersja została zaakceptowana przez radnych.
100-procentową ulgę otrzymają Honorowych Dawców Krwi I stopnia, którzy oddali co najmniej 15 litrów krwi (w przypadku kobiet) lub 18 litrów (w przypadku mężczyzn) – § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Zgodnie z treścią uchwały ulga ma przysługiwać na podstawie ważnego biletu elektronicznego zapisanego na „e-karcie”; w przypadku „e-karty” bez zdjęcia niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość lub na podstawie ważnego biletu papierowego jednorazowego ulgowego lub czasowego, a także ważnej legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydanej przez uprawniony organ; w przypadku legitymacji bez zdjęcia niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość.
Uchwałą wejdzie w życie po stwierdzeniu jej zgodności z prawem przez nadzór prawny wojewody.
UG