Patriotyzm czy kosmopolityzm


Co jest ważniejsze: miłość do ojczyzny czy świata? Czy można pogodzić patriotyzm i kosmopolityzm? Tak postawiony problem próbowali rozstrzygnąć uczniowie klas trzecich Społecznego Gimnazjum nr 2 w Częstochowie. Przygotowana przez nauczycieli: polonistkę Ilonę Tutaj i historyka Marka Nowackiego debata oksfordzka wzbudziła wśród gimnazjalistów emocje. Z wypiekami na twarzach przedstawiali swoje argumenty i bronili własnych tez.

Debatę prowadziła marszałek sejmiku Anna Zychowicz, jako sekretarz towarzyszyła jej Agata Żurawska. W obozie patriotów zasiedli: Mariusz Kowaliński, Daria Wierzbicka, Joanna Pokora i Magdalena Cesarz. Grupę kosmopolitów tworzyli: Wojciech Szymczak, Gabriela Malinowska, Kamil Juszczyk i Agata Napieralska. Uczestnicy debaty mieli za zadanie przekonać widownię (przed rozpoczęciem debaty policzono głosy wśród publiczności – przeważali zwolennicy patriotyzmu) do swoich racji jak największą liczbę osób. Lepiej udało się to kosmopolitom. Choć nadal byli w mniejszości, do swojego grona przyciągnęli dwie osoby.
– Głos młodzieży jest bardzo ważny. Debaty, które organizujemy w naszej szkole są lekcjami wychowania społeczeństwa obywatelskiego – mówi dyrektor szkoły Danuta Zatyka. – O współczesnych problemach i wyzwaniach młodego człowieka dyskutujemy na lekcjach WOS, historii, polskiego. Poprzez debaty chcemy uczyć młodzież retoryki, publicznego przemawiania, a nade wszystko samodzielnego myślenia, umiejętności wyrażania swojego zdania i bronienia go – dodaje Iwona Tutaj.
Debacie przysłuchiwała się Rada Mędrców (dyr. Danuta Zatyka, Beata Bartnik i Małgorzata Nowak). Według jej oceny najlepszym mówcą okazała się Agata Napieralska.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *