Patriotyczne czuwanie


JANÓW
Szkoła Podstawowa w Janowie im. Romualda Traugutta uzyskała nowy wygląd. 29 września br. oficjalne przekazanie budynku po termomodernizacji połączono z piękną, patriotyczną uroczystością z okazji wybuchu II wojny światowej. – Tym akcentem łączymy przeszłość ze współczesnością – podkreśla dyrektor placówki Małgorzata Ceglarek.

Z remontu placówki bardzo zadowolona jest społeczność gminna. – Szkoła wypiękniała. Cieszy to uczniów, nauczycieli i rodziców. Teraz naszym dzieciom będzie tu cieplej i radośniej – mówiła przedstawicielka rodziców Urszula Ostrowska. – Tą inwestycją, za ponad 1,3 miliona złotych, zakończyliśmy remonty szkół w naszej gminie – dodał wójt gminy Janów Adam Markowski.
Uroczystość, którą rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego (pocztowy Dawid Struzik, Marta Tresińska i Daria Lubczańska) i odśpiewaniem Hymnu Państwowego, obecnością zaszczycili poseł na Sejm RP Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa i wizytator z Kuratorium Oświaty Władysława Tkaczyk.
Młodzież szkolna zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez nauczycielki Jolantę Madej i Jolantę Wrzeszczak. Jego głęboka, patriotyczna wymowa, podkreślająca odwagę i determinację polskiego żołnierza, wzruszyła szczerością wykonania. Zaproszeni goście podkreślali, że była to wspaniała lekcja historii i miłości do Ojczyzny.
– Zaprezentowaliście Państwo dzieło wielkie, zrobione metodycznie, z pełnym profesjonalizmem. Dzieło, które zachwyca wiedzą historyczną. Polski naród został ograbiony z patriotyzmu i racji stanu. Temu trzeba przeciwdziałać i w tej szkole się to czyni – powiedział poseł Szymon Giżyński, życząc dyrektor i gronu pedagogicznemu dalszej czujności, dalszego czuwania w trosce o rozwijanie patriotyzmu i tożsamości narodowej.
Jak podkreślił wójt Markowski w szkole w Janowie od ponad dziesięciu lat z wielkim pietyzmem obchodzi się uroczystości patriotyczne. Impulsem utworzenia tradycji było przekazanie tablicy pamiątkowej, poświęconej nauczycielowi ppor. rez. Wojska Polskiego Jana Wronowskiego, który zginął z rąk Niemców w czasie II wojny światowej. Tablicę ufundował w 1998 roku ówczesny wojewoda częstochowski, a obecnie poseł Szymon Giżyński. Była jedną z 28, które przygotowano ku czci pomordowanych nauczycieli.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *