16 czerwca 2018 roku na Jasną Górę do Jasnogórskiego Zbioru Sztuki Wotywnej przekazane zostały pamiątki po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie. Dary – cztery najwyższej rangi ordery – przywiozły córki śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego: Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska.
Akt ofiarowania nastąpił podczas Mszy św. w Jasnogórskiej Bazylice. Przed Eucharystią na terenie Akademii Polonijnej, u stóp pomnika Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, odbyła się oficjalna uroczystość złożenia wieńców, która przebiegła wedle ceremoniału wojskowego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.
Minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział „GCz”. – Dzisiejsza uroczystość to wyraz naszej wdzięczności wobec największych mężów stanu XX wieku, jednego z największych Polaków. Człowieka, który był depozytariuszem niepodległości Polski jako ostatni Prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Przekazane odznaczenia przyznane Panu Prezydentowi za jego postawę odwagi i patriotyzmem spoczną obok wotów, składanych przez polskich królów, hetmanów i największych wodzów. Ta chwila spina klamrą życiorys Prezydenta Kaczorowskiego, człowieka, którego setną rocznice urodzin leziemy obchodzić w przyszłym roku i który bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości Polski. Z prezydentem Kaczorowskim miałem zaszczyt współpracować. Pamiętam jedno zdanie, które do mnie napisał: „Stawajcie zawsze w szeregu ludzi dumnych, prawych i zdolnych do najwyższych poświęceń na rzecz ojczyzny”. Zawsze też był blisko młodych ludzi, zobowiązując nas do przejmowania pamięci historycznej i patriotyzmu.
Córki Prezydenta Kaczorowskiego, wykonując Jego ostatnią wolę, przekazały na własność do jasnogórskich zbiorów cztery najwyższej rangi ordery swojego Ojca: Order Orła Białego – Krzyż z Gwiazdą (najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej); Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – I Klasy z Gwiazdą (drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, po Orderze Orła Białego); Krzyż Wielki Orderu papieża Piusa IX (trzeci w kolejności order nadawany przez Stolicę Apostolską, nadany prezydentowi przez papieża Jana Pawła II); Order św. Michała i św. Jerzego (brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe) oraz nagroda BENEMERENTI – niebieski kryształowy puchar (przyznana przez abp Sławoja Leszka Głódzia). Na akcie przekazania pamiątek podpisy złożyli: córki Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska oraz o. Stanisław Rudziński, Kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.
Jadwiga Kaczorowska powiedziała, że przekazanie orderów było ostatnią wolą prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. – Przyjechałyśmy dzisiaj na Jasną Górę, aby u stóp Matki Boskiej złożyć ordery prezydenckie naszego Taty Ryszarda Kaczorowskiego. Reprezentujemy naszą mamę Karolinę Kaczorowską, która niestety nie mogła dzisiaj tutaj z nami przybyć, a która zdecydowała o przekazaniu orderów. W 1990 roku nasz Tato złożył insygnia władzy na ręce ówczesnego prezydenta Polski Lecha Wałęsy. Wówczas byłyśmy po raz pierwszy w Polsce i swe kroki od razu skierowaliśmy na Jasną Górę. Dlatego jest dla nas zaszczytem, że Ojcowie Paulini zechcieli dać wieczne miejsce dla pamiątek po naszym Tacie tu na Jasnej Górze, w sercu Polski – mówiła.
Ryszard Kaczorowski był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1989–1990. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przyjął 41 honorowych obywatelstw, w tym Miasta Częstochowy.
Gośćmi honorowymi uroczystości były córki śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego: Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska. Przybyli także: Kanclerz Kancelarii prezydenta Kaczorowskiego dr Jan Tarczyński; szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk; delegat prezydenta RP Andrzeja Dudy – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta minister Andrzej Dera; Kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego Bogusław Nizieński; rektor Akademii Polonijnej ks. dr hab. Andrzej Kryński; poseł na Sejm Szymon Giżyński; senator Ryszard Majer, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. dr hab. Ryszard Szczepanik, weterani i kombatanci – uczestnicy walk o niepodległość Polski.
Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, bliski przyjaciel i kapelan śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. W kazaniu przypomniał sylwetkę ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, podkreślając przede wszystkim Jego związki z jasnogórskim sanktuarium.
List okolicznościowy do uczestników uroczystości skierował Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polski Marek Kuchciński – list odczytał poseł Szymon Giżyński. Poseł Giżyński w rozmowie z „GCz” podkreślił wielkość Prezydent Ryszarda Kaczorowskiego jako Polaka i patrioty. – Jego życiorys obramowany jest co najmniej dwoma testamentami. To symbol stałego przekazywania insygniów Rzeczpospolitej prezydentowi, który urzędował już w niepodległej Polsce w Warszawie. I drugi testament, który cały czas przeżywamy, to jest narodowa tragedia – katastrofa nad Smoleńskiem, gdzie wieczna służba ojczyźnie, miłość związana z darowaniem własnego życia na ołtarzu ojczyzny jest testamentem największym. Pamiętam z życiorysu prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego ujmujące szczegóły, do których on przywiązywał największą wagę: do formacji religijnej, rodzinnej, patriotycznej, harcerskiej, a także do zaprawy fizycznej, o czym mówił wprost. Te cechy pozwoliły mu przeżyć Kołymę i potem pozwoliły mu być sprawny i bardzo ważnym żołnierzem w Armii Andersa i dzielnym człowiekiem przez całe życie. Pan Prezydent imponuje całością swego wielkiego, świętego, patriotycznego żywota – powiedział poseł Szymon Giżyński
Przed Mszą Świętą delegacja częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości: poseł RP Szymon Giżyński, senator RP Ryszard Majer, radna częstochowska Justyna Kielesińska i wiceprzewodniczący Unii Laikatu Katolickiego w Częstochowie Krzysztof Janus – złożyła kwiaty przy Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze.
Senator Ryszard Majer podkreślił, że udział w tych uroczystościach jest patriotycznym obowiązkiem. – Jest to po raz kolejny docenienie miejsca, w którym jesteśmy. Częstochowa zasługuje na to, by tu, jak w swoistym skarbu Rzeczypospolitej składać najważniejsze rzeczy, które świadczą o niepodległości i naszej tożsamości. Ta uroczystość podkreśla wyjątkowość Częstochowy w skali kraju i liczymy na to, że będzie to jeden z kolejnych kroków do tego, by w przyszłości bardzo mocna zawalczyć o województwo częstochowskie – powiedział senator Ryszard Majer.
UG