5 czerwca 2018 roku, swoje 100. urodziny obchodził Jan Dobrowolski, ostatni żyjący zawodowy podoficer 27 Pułku Piechoty, jeden z inicjatorów i organizatorów wskrzeszonego w 2011 roku Święta Pułkowego, które w tym roku (16 czerwca) obchodziliśmy w Częstochowie już po raz ósmy.
Z tej okazji, we wtorek 5 czerwca w Kamyku odprawiono mszę świętą oraz zorganizowano uroczystości urodzinowe z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych, służb mundurowych, władz samorządowych, organizacji kombatanckich, szkół oraz licznie przybyłych gości.
Jan Dobrowolski, urodził się 5 czerwca 1918 roku w Białej Górnej k. Częstochowy. Po skończeniu edukacji i osiągnięciu pełnoletniości, w 1936 roku na ochotnika wstąpił do wojska. Otrzymawszy przydział do częstochowskiego 27 Pułku Piechoty, odbył służbę zasadniczą, a następnie ukończył szkołę podoficerską, uzyskując stopień kaprala. Jako kapral nadterminowy, Jan Dobrowolski pozostał w pułku, w 1939 roku uzyskując stopień kaprala zawodowego i przydział na dowódcę drużyny strzeleckiej. We wrześniu 1939 roku, kpr. Jan Dobrowolski przeszedł szlak bojowy 27 pp, m.in. już w pierwszych minutach II wojny światowej wysadzając wiadukt kolejowy na Liswarcie w Dankowicach k. Krzepic. Po przebiciu się z okrążenia pod Janowem, kontynuował walkę przeciwko Niemcom, Sowietom oraz bandom ukraińskim, kończąc swój szlak bojowy pod Janowem Lubelskim 1 października 1939 roku. W okresie okupacji niemieckiej Jan Dobrowolski, którego rodzinne strony zostały włączono do Rzeszy Niemieckiej, organizował i działał w lokalnych strukturach Batalionów Chłopskich, m.in. szkoląc w okolicznych lasach kandydatów na podchorążych. W maju 1944 roku, otrzymał awans na stopień podporucznika czasu wojny. W latach 1948 – 1952, Jan Dobrowolski zaangażował się w działalność podziemia antykomunistycznego, będąc członkiem organizacji Korpus Wojska Polskiego. W późniejszych latach, Jan Dobrowolski znacząco zasłużył się dla lokalnej społeczności, parafii i samorządu, działał także w organizacjach kombatanckich, pełniąc szereg funkcji kierowniczych. W 1992 roku został awansowany na porucznika, a w 2000 na stopień kapitana. Jan Dobrowolski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939 roku”. Obecnie, Jan Dobrowolski jest członkiem Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, a także autorem kilku publikacji książkowych dotyczących 27 Pułku Piechoty oraz wspomnieniowych. Od 2012 roku, Jan Dobrowolski jest także członkiem honorowym Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.
Adam Kurus