Oferta sportowo-rekreacyjna dla częstochowian


Nadejście nowego roku to nie tylko czas podsumowań, ale wyznaczanie indywidualnych celów. Lista noworocznych postanowień jest zazwyczaj długa, a tworzące ją punkty zaczynają się od słów: „obiecuję” i „przysięgam”, pod którymi kryją się nasze plany oraz marzenia niedalekiej przyszłości.

Częstokroć dotyczą sposobów podtrzymywania i pomnażania zdrowia. Schudnę, zacznę ćwiczyć, będę ruszać się więcej – to spontaniczne zapiski przeciętnego Kowalskiego w kategorii: aktywność fizyczna.
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, a aktywne spędzanie wolnego czasu jest najlepszym sposobem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, którym towarzyszy mnogość schorzeń. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale i psychikę. Tym cenniejsza staje się świadomość tego faktu w obliczu „siedzącego” trybu życia oraz nadchodzącego nowego roku.
Wszystkim, którzy poczynili podobne postanowienia, wychodzi naprzeciw Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, oferując szeroki wachlarz możliwości aktywizacyjnych dla osób w każdym wieku. O idei promowania aktywności fizycznej O idei promowania aktywności fizycznej rozmawiamy z Tomaszem Łuszczem, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie.

W jaki sposób MOSiR promuje sport w Częstochowie?
– MOSiR w Częstochowie prowadzi promocję swoich działań na kilku płaszczyznach, m.in. przez stały kontakt z klubami sportowymi i placówkami oświatowymi oraz za pośrednictwem lokalnej prasy, która regularnie zapowiada przygotowywane przez MOSiR wydarzenia, jak i zamieszcza na łamach relacje z nich. Jednak od kilku lat bardzo istotnym kanałem promocji działalności ośrodka jest Internet: strona www.mosir.pl oraz profil MOSiR na portalu społecznościowym Facebook.pl.
Zarówno na stronie www.mosir.pl, jak i na portalu Facebook.pl MOSiR stale promuje swoje działania, na bieżąco aktualizując dane. Na naszej stronie zainteresowani znajdą wszystkie przydatne informacje, poczynając od tych podstawowych (np. kontakt z nami, nasze obiekty i godziny ich funkcjonowania), przez zapowiedzi imprez po obszerne relacje, uzupełnione bogatymi galeriami fotografii. Nasza strona cieszy się ogromną popularnością. Każdego dnia odwiedza ją wiele osób (licznik odwiedzin z 26 listopada 2012 roku – 1.421.921 wizyt).

Czy na 2013 rok zaplanowane są nowe projekty?
– W 2013 roku na pewno będziemy kontynuować organizację imprez i projektów, które na stałe wpisały się do kalendarza MOSiR w Częstochowie. Są to. m.in. Olimpiada Sportowa „Przełam Bariery z ISD Hutą Częstochowa”, rozgrywki Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej, Ligi 40-latków w piłce siatkowej, cykl turniejów piłkarskich p.n. Częstochowa CUP, Nocna Sztafeta Pływacka, Akcja „Polska Biega”, Rajdy rowerowe, Mistrzostwa Częstochowy w Siatkówce Plażowej, Turniej Beach Soccer, Olimpiada Przedszkolaka, Mistrzostwa Dzikich Drużyn w piłce nożnej, Liga Futsalu, Szkółka Łyżwiarska i wiele, wiele innych.
Jeśli chodzi o nowe projekty, to co roku staramy się urozmaicać nasz kalendarz o różnego typu imprezy. Bardzo często podejmujemy współpracę z innymi podmiotami, czego owocem były takie imprezy jak: Deichmann Mini Mistrzostwa Europy w piłce nożnej dzieci, eliminacje i finały wojewódzkie Coca Cola Cup w piłce nożnej dziewcząt i chłopców, Orlik Volleymania, Rodzinne zawody wędkarskie, Święto Latawca, NIKE the Chance, Akcja „BiegamBoLubię”, Akcja „Zostań Zwycięzcą”, 42 maratony w 42 dni.
Pamiętamy również o dużych imprezach, które (w miarę naszych możliwości) również organizujemy bądź koordynujemy. Zapewne częstochowianie dobrze pamiętają start do 2. etapu Tour de Pologne (2011), czy też mecz o Super Puchar w piłce siatkowej mężczyzn (2012).

Czy częstochowska infrastruktura sportowa jest wystarczająco rozwinięta?
– Miasto stale stara się rozwijać, rozbudowywać i modernizować infrastrukturę sportową. Choć liczne obiekty wymagają remontów, w ostatnich latach stan bazy sportowej w Częstochowie znacznie się poprawił. W tym miejscu należy wspomnieć przede wszystkim o trzech obiektach MOSiR: o zbudowanej „od nowa” Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów (oddana do użytku po generalnym remoncie latem 2011 roku), o zmodernizowanym Sztucznym Lodowisku przy ul. Boya-Żeleńskiego (oddane do użytku po remoncie pod koniec 2011 roku) oraz o okazałej, nowej Hali Sportowej Wielofunkcyjnej na Zawodziu (oddana do użytku w 2012 roku). Te inwestycje zmieniły obraz „sportowej Częstochowy” i otworzyły przed mieszkańcami nowe możliwości.

Jakie imprezy sportowe odbywają się w miejscowych obiektach sportowo-rekreacyjnych?
– Wszystkich imprez wymienić nie sposób… Nasze obiekty tętnią życiem od rana do wieczora. Odbywają się codzienne treningi zarówno klubów i stowarzyszeń sportowych, jak również zajęcia sportowo-rekreacyjne osób fizycznych i prawnych. Ponadto, nasze obiekty są miejscem meczów w wielu dyscyplinach sportowych, rozgrywek międzyszkolnych i spotkań rodzinnych o charakterze sportowym. Szczegółowe i bieżące informacje można znaleźć na stronie www.mosir.pl oraz na stronach współpracujących z Ośrodkiem klubów sportowych RKS Raków, Wkręt-Met AZS Częstochowa czy KU AZS Politechniki Częstochowskiej.

Czy zainteresowanie mieszkańców Częstochowy aktywnością fizyczną jest zadowalające?
– Z roku na rok coraz więcej częstochowian uprawia sport i sportowcom kibicuje, a rolą MOSiR jest stałe podsycanie tego zjawiska oraz praca nad tym, aby osób aktywnych fizycznie przybywało i to wśród przedstawicieli wszystkich pokoleń. Staramy się z ofertą docierać już do najmłodszych dzieci (np. przez Olimpiady Przedszkolaka), aby wychowywać je poprzez sport, ale coraz liczniejsi wśród naszych klientów są seniorzy, którzy mogą korzystać z bogatej oferty Akcji „Aktywny Senior” (polecamy link: http://mosir.pl/media/File/dokumenty/senior/senior.html).
Efekty naszych działań widać w liczbach, np. w 2012r. do chwili obecnej na zajęciach organizowanych w ramach Akcji „Aktywny Senior” odnotowaliśmy blisko 6 700 „osobowejść”. W organizowanych przez MOSiR amatorskich rozgrywkach ligowych (piłka nożna ALPN, tenis stołowy ALTS) aktywnie uczestniczy około 700 osób. W pozostałych imprezach sportowo-rekreacyjnych udział wzięło około 13 000 osób.

Z jakiej oferty zajęć aktywizujących mogą korzystać seniorzy?
– Odsyłamy do zakładki „Aktywny Senior” na www.mosir.pl. Znajdują się tam wyczerpujące informacje na temat działań prowadzonych przez nas w tym zakresie. Z ważniejszych to: Sportowa Olimpiada Seniorów Regionu Częstochowskiego czy rajdy turystyczne. Udostępniamy też Pływalnię Krytą na różne zajęcia z callaneticsu, gimnastykę w wodzie czy choreoterapii, czyli terapii tańcem.

Z jakiej oferty sportowej mogą korzystać dzieci?
– Na najmłodszych czeka wiele atrakcji i możliwości, np. Olimpiady Przedszkolaka, Olimpiady „Przełam Bariery z ISD Hutą Częstochowa”, Szkółka Łyżwiarska, Nauka Pływania itp. Pamiętamy również o dzieciach, które w wakacje i ferie zimowe pozostają w mieście. Turnieje dzikich drużyn w piłce nożnej i siatkówce zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Współpracujemy również z Biurem Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Częstochowy, czego efektem jest udostępnienie naszych obiektów podopiecznym świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych. Dzieci te bardzo często pochodzą z mniej majętnych rodzin i nie mogłyby np. w wakacje skorzystać z Pływalni Letniej, czy też boisk wielofunkcyjnych.

Czy amatorzy mogą liczyć na równie interesującą ofertę?
– Nasza oferta skierowana jest głównie do amatorów. Osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, które kochają aktywny styl życia i szukają odpowiedniego do tego miejsca oraz towarzystwa, w bogatej ofercie MOSiR w Częstochowie, z pewnością znajdą coś dla siebie.

Jak zachęciłby Pan częstochowian do aktywności fizycznej?
– Kto jeszcze ma wątpliwości, czy sport uprawiać, bo np. walczy z lenistwem, niech odwiedzi naszą stronę www i obejrzy galerie zdjęć. Roześmiane twarze na tych fotografiach to najlepsza zachęta. Nie trzeba wydawać fortuny na trenerów, nie trzeba sportu uprawiać wyczynowo i nie trzeba sięgać po cenne trofea, aby poczuć, że aktywność fizyczna poprawia jakość życia, świetnie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz sprawność.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała

Justyna Derda

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *