Odwiedźmy Narodzonego


Jasnogórska szopka gotowa

Od 25. grudnia, w jasnogórskim Wieczerniku, można podziwiać szopkę Bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami

Na powierzchni 500 m2 już po raz 12 ustawiono największą w Polsce inscenizację domu Świętej Rodziny. Główne zabudowanie szopki to postawiona pośrodku Wieczernika, wiejska chata o wymiarach 9×12 metrów, gdzie przy nakrytym białym obrusem stole, siedzi tradycyjna polska rodzina: ojciec, matka i dwoje dzieci. Na stole stoi krzyż, świece, Pismo Święte i opłatek; obok kredens i mały zlewozmywak z mydłem i ściereczkami. Meble do wystroju chaty ofiarowała biedna rodzina z Opolszczyzny, której służyły one przez cztery pokolenia. – Stół to ołtarz domowy, przy którym powinna spotykać się każda rodzina, by dzielić się miłością, będącą najważniejszą wartością w życiu każdego z nas. Sam kiedyś żyłem w takiej kuchni – mówi dekorator jasnogórski, pomysłodawca i budowniczy szopki, brat Dawid Respondek.
Tuż obok wzorowanego na lata 70. ogniska domowego, znajduje się żłóbek z Bożym Dziecięciem, nad którym poza Maryją i Józefem, czuwają pragnący oddać pokłon przybysze. Nad głowami odnajdujemy słowa Jana Pawła II “Jezus narodził się dla każdego z nas, dla każdego człowieka…” – Wchodząc tutaj, wchodzi się niejako do własnego serca. Patrzymy na Boże Dziecię i myślimy o swojej bezradności. Jednocześnie widzimy ogromną moc, która od Niego bije. Takiej mocy chciałbym wszystkim życzyć – mówi przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek.
Po przeciwnej stronie żłóbka zainscenizowano spiżarnię z masywnym, drewnianym stołem, otoczonym ławami, na których każdy będzie mógł usiąść i poczuć się jak w prawdziwym wiejskim domu.
Jasnogórska szopka nie byłaby taka sama bez zabudowań dla żywych zwierząt, w których poza ulubienicą pielgrzymów, oślicą Amelką, zamieszkały: owce z małymi, kozy karłowate, króliki, lama, fretka oraz liczne ptactwo, m.in.: gęsi, kaczki, kury, kogut, indyk i gołębie.
Szopkę od 20. listopada budowało kilkunastu rzemieślników, zużywając 50 kg gwoździ, mnóstwo drewna, mchu, słomy i chmielu. Ponadto w wieczerniku stanęło 120 sosen i świerków oraz drzew innego gatunku, m.in.: jarzębin i wierzb karłowatych, które oświetli około 2 tys. lampek. Chwile modlitwy uprzyjemni płynący z głośników śpiew kolęd i pastorałek.
Szopkę można odwiedzać do 18. lutego, w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, w niedziele i święta od 8.00 do 20.00.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *