Plany likwidacji częstochowskiego oddziału TAURON
Zarząd TAURONU planuje restrukturyzację spółki, czyli de facto likwidację częstochowskiego oddziału TAURON Dystrybucja S.A., a w konsekwencji pozbawienie naszego miasta roli energetycznego ośrodka przesyłowego o znaczeniu subregionalnym i utratę miejsc pracy.
Na spotkanie – zorganizowane przez przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy Zdzisława Wolskiego nie stawili się nikt z zarządu TAURON Dystrybucja S.A. i dyrekcji częstochowskiego oddziału. Rozczarowani nieobecnością przedstawicieli TAURONU byli częstochowscy posłowie Szymon Giżyński z PiS i Marek Balt z SLD. P
Poseł Szymon Giżyński określił jako zdumiewającą: nieobecność – na spotkaniu poświęconym przyszłości częstochowskiego Tauronu – przedstawicieli Zarządu firmy, a także kogokolwiek z pięcioosobowej grupy lokalnych parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Giżyński przypomniał, iż kiedy wcześniej zapadały ważne decyzje o lokalizacji w Częstochowie wojewódzkich i centralnych szczebli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, czy KRUS- u, to zawsze główną odpowiedzialność brali na siebie ci politycy, którzy reprezentowali ówcześnie rządzącą siłę polityczną i zawsze kluczowym argumentem było jednolite stanowisko, ponad partyjnymi podziałami, wszystkich częstochowskich posłów i senatorów. – Tego samego wypada dzisiaj oczekiwać od parlamentarzystów PO – jasnego opowiedzenia się za utrzymaniem miejsc pracy i statusu organizacyjnego częstochowskiego Tauronu oraz doprowadzenia do wizyty w tej sprawie – u Ministra Skarbu – wszystkich częstochowskich parlamentarzystów, ze wspólnie wypracowanym, jednolitym stanowiskiem – mówi poseł Giżyński.
Posłowie Giżyński i Balt krytykowali planowany kierunek zmian, zgodnie z którym Częstochowa może być jednym z ośrodków w największym stopniu tracących na reorganizacji, ponieważ duży zakres dotychczasowych zadań częstochowskiego oddziału ma zostać przekazany Centrali lub innym spółkom TAURONU.
Również prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, przywołując sytuację dokuczliwych i długotrwałych awarii sieci przesyłowych w okolicach Częstochowy, wywołaną skutkami szadzi w 2010 r. podkreślał iż zmiany, które niosą zmniejszenie zatrudnienia w częstochowskim oddziale grożą pogorszeniem jakości obsługi sieci, a co za tym idzie obsługi naszych mieszkańców. – Oprócz miejsc pracy istotne znaczenie ma także kwestia bezpieczeństwa energetycznego miasta i regionu – mówi prezydent Matyjaszczyk.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych stwierdzili, że według posiadanych przez nich informacji przeprowadzenie planowanej restrukturyzacji w TAURONIE może doprowadzić w efekcie do redukcji zatrudnienia o kilkanaście procent w ponad 1000-osobowej grupie pracowników częstochowskiego oddziału. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że podejmą działania w obronie częstochowskiej energetyki, lobbując na rzecz utrzymania obecnego statusu oddziału TAURONU.
GAW