Mechaniczna mewa SmartBird i mechaniczna ważka stały się atrakcją seminarium „BIONIC DAY”, które odbyło się 4 lipca br. w Oczyszczalni Ścieków „Warta” w Częstochowie. Loty tych nowoczesnych urządzeń technicznych, rodem z filmów Science Fiction, wzbudziły niekłamany zachwyt uczestników konferencji.
„BIONIC DAY”, to seminarium poświęcone rozwiązaniom bionicznym firmy Festo i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym Oczyszczalni Ścieków Warta w Częstochowie. Firma Festo zaprezentowała na nim swoją najnowsza myśl technologiczną. – SmartBird to ultralekki robot łudząco podobno do prawdziwego ptaka, latający podobnie jak prawdziwy ptak, z realistycznym ruchem skrzydeł i używaniem głowy w celu zmiany toru lotu. Nasza firma specjalizuje się w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla przemysłu. W pracy naukowej korzystamy z systemów natury, stąd rozwiązania techniczne wzorowane na przykład na: trąbie słona, meduzie, gekonie, ptakach, owadach – mówi menedżer firmy Jarosław Gołębiewski.
Seminarium miało pokazać, że bliższa współpraca przemysłu i nauki daje wymierne efekty w postaci nowoczesnych rozwiązań. Takie właśnie zastosowano w Oczyszczalni Ścieków „Warta”. – Chcieliśmy, by szersze grono zobaczyło, jakie są efekty takiej współpracy. W naszym przypadku unowocześnienie zakładu, zastosowanie pneumatyki w Oczyszczalni przyniosło oszczędności ekonomiczne. W efekcie koszty oczyszczania ścieków są niższe, a tym samym mieszkańcy płacą mniej. Przy okazji dowiadujemy się o nowych trendach w nauce, jej dynamice. Ciągle poszukiwane są nowe rozwiązania technologiczne, i jak widzieliśmy na prezentacji, najlepszym wzorem dla nauki jest przyroda. Podpatrując ptaki, zwierzęta naukowcy wcielają te doskonałe rozwiązania natury w życie technologiczne. Przekładając to na modele matematyczne wypracowuje się nowe technologie, które mają zastosowanie, między innymi, w Oczyszczalni Ścieków – mówi prezes OŚ „Warta” Rafał Lewandowski.
OŚ „Warta” z firmą Festo współpracuje od 2003 roku. Ten związek zaowocował zastosowaniem nowoczesnej pneumatyki w procesie oczyszczania. – Jesteśmy jedyną oczyszczalnią w Polsce i nieliczną w świecie, która jest sterowana pneumatycznie. To Festo nakłoniło nas do podjęcia próby, by elektronikę zastąpić pneumatyką. I dzisiaj jesteśmy z tego dumni – dodaje prezes.
OŚ „Warta” od blisko 10 lat jest w ciągłym procesie rozbudowy i modernizacji. W tym okresie na inwestycje wydano ponad 127 milionów złotych, bezzwrotnych dotacji zakład otrzymał na ponad 52 mln złotych. – Aktualnie modernizujemy przepompownię przy ul. Żabiej. Zakończona zostanie w przyszłym roku i też będzie sterowana pneumatycznie. W przyszłym roku zaczniemy przymierzać się do zbudowania koncepcji unowocześniania oczyszczalni w Dźbowie. Modernizację mamy zacząć po 2015 roku – mówi prezes Rafał Lewandowski.
UG