Przez dwa tygodnie Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Częstochowie w Konduktorowni Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych prezentowało prace młodych absolwentów i studentów architektury, uczestników Letnich Studenckich Warsztatów Architektonicznych OSSA „Kontrapunkt Częstochowa 2009” .
Była to już czwarta wystawa cyklu „Młodzi w Architekturze”. Ekspozycję uzupełniły projekty częstochowskich uczniów marzących o karierze architekta, którzy przygotowali w ramach warsztatów projekty śmietnika osiedlowego. Na finisażu 16 października wykład wygłosi arch. Tomasz Konior – KONIORSTUDIO.
Jak podkreśla Maciej Piwowarczyk z SARP Częstochowa warsztaty i wystawę Stowarzyszenie przygotowało własnymi siłami, przy wydatnym wsparciu architektów z Politechniki krakowskiej. W warsztatach dla licealistów, które zorganizowano po raz drugi, uczestniczyło blisko 70. uczniów częstochowskich szkół. Efektem ich pracy było blisko 30 projektów osiedlowych śmietników. Zwycięski model Adama Ogrodniczaka ujął jurorów swoją znakomitą prostotą. W drugiej, najwyżej ocenionej, pracy autorstwa Agnieszki Tabaki, doceniono interesująca plastykę i proste rozwiązanie architektoniczne. Jury przyznało też wyróżnienia. Otrzymały je prace: Justyny Świąć, Kingi Czajki i Soni Świeży oraz Błażeja Cierpiała i Mateusza Rosy.
Jak stwierdził Maciej Piwowarczyk w prezentowanych projektach studentów i absolwentów architektury dominuje schematyzm i minimalizm. – Brakuje szerszego i abstrakcyjnego spojrzenia. Budujemy jak w latach 70. Nie ma pomysłu na współczesne budownictwo – komentuje architekt. Spośród zaprezentowanych prac rozmachem i oryginalnym podejściem do sztuki architektonicznej wyróżniały się prace Grupy Hybryda (Zuzanna Polak i Marcin Skrzypczak) , Andrzeja Kosa i Michała Święciaka.
UG