Nie ma wolności bez wiedzy


28. listopada w Domu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego częstochowscy nauczyciele dyskutowali o autorytetach.

Sympozjum „Autorytety uczą, autorytety wychowują”. zorganizowane przez Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie skupiło kilkudziesięciu pedagogów, chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie kształtowania postaw uczniów poprzez odwoływanie się do autorytetów. – Ważnym wątkiem jest tu wywołanie refleksji, która powinien mieć każdy nauczyciel w odniesieniu do swojej pracy – powiedziała „GCz” współorganizatorka zjazdu, doradca metodyczny wychowania dzieci i młodzieży SOD Joanna Biczak.
W kolejnych wystąpieniach swoje przemyślenia przedstawiło pięciu fachowców. Wykłady, z których większość nawiązywała do osoby kardynała Wyszyńskiego, rozpoczęła Iwona Czarcińska, opowiadająca o nauczycielu i jego powołaniu w nauce Stefana Wyszyńskiego. Duszpasterz środowisk studenckich, ks. Andrzej Przybylski, w swoim wystąpieniu „Nie można niczym rządzić, jeśli człowiek nie nauczy się rządzenia samym sobą” edukował, jak być skutecznym wychowawcą. Empiryczną stronę tematu odsłoniła dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Beata Młynarczyk, wyjaśniając „Jak rozmawiać o autorytetach? Przykłady dobrej praktyki”, zaś prof. dr hab. Elżbieta Hurnik nawiązała do konieczności pokochania własnego języka. – Wierność mowie ojczystej to wierność językowi i jego bogactwu. Jako literaturoznawca, dociekam, jak w wyniku wrażliwego traktowania języka powstają wielkie dzieła. To właśnie literaturę uważam za ogromny autorytet – zdradziła nam.
Jednym z bardziej oczekiwanych tematów było wystąpienie dr hab. Jana Żaryna „Jest olbrzymią wartością zrozumieć znaczenie wolności dla narodu, zrozumieć jak wielkim jest ona dobrem i własnością”, traktujące o poczuciu wolności i tożsamości narodowej w kształtowaniu postaw patriotycznych. – Moje przemówienie oparte jest na cytacie księdza Wyszyńskiego. Teza podstawowa jest tu taka, że nie ma w gruncie rzeczy autentycznej wolności bez znajomości historii własnego narodu – wyjaśniał wykładowca.
Wykorzystując obecność Jana Żaryna, który jest także dyrektorem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, zapytaliśmy go o planowane powołanie delegatury IPN w Częstochowie. – Decyzja należy do prezesa IPN, ale mam nadzieję, że wkrótce się to uda. Ja osobiście uważam, że komórka IPN powinna powstać tu jak najwcześniej – wyjaśniał. Choć nie ma jeszcze konkretnych informacji na temat daty powołania instytucji, przygotowania już ruszyły. – Jesteśmy po rozmowach z zarządem „Solidarności”, który zaproponował nam pomieszczenia wraz z salą wykładową. Mieliśmy już kilka wystaw – podsumował szef powstającej delegatury Sławomir Maślikowski.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *