Album fotograficzny na 700-lecie jasnogórskiego sanktuarium „Jasna Góra. Częstochowa”
Dzieło jest imponujące. 320 stron, ponad 400 zdjęć, kalendarium i historia klasztoru. – Taki album wydaje się raz na 700 lat. Stanowi ogromną wartość kulturową, religijną i edytorską – stwierdził ojciec Piotr Polek, definitor zakonu paulińskiego. Gwarantem wysokiej jakości publikacji jest autor zdjęć Adam Bujak, osobisty fotograf Jana Pawła II, twórca ponad stu albumów. Jak przyznaje, że do pracy nad albumem przystępował z ogromną tremą. Autor jest wdzięczny ojcom paulinom za życzliwość. – Dopuścili mnie do największych tajemnic klasztoru. Byłem świadkiem czynności, które nigdy nie ujrzą światła dziennego. Jednym z najważniejszych momentów mojego życia była chwila, gdy ojcowie ubierali w sukienkę Cudowny Obraz. Dotknęli potem wizerunek Madonny różańcem i powiedzieli: „teraz wręczamy go panu.” Ten skromny różaniec jest symbolem tego miejsca – wspomina swoją pracę nad tworzeniem albumu.
Wydawnictwo „Biały Kruk” opublikowało album w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej. Podzielony jest on na 11 części.. Książkę otwiera fotografia z 1930 roku wadowickiej pielgrzymki na Jasną Górę, w której uczestniczył 10-letni Karol Wojtyła. Kolejne zdjęcia są zapisem dziejów klasztoru i narodu polskiego – autor wykonywał je przez 42 lata. Przedstawiają najważniejsze wydarzenia religijne – obchody Milenium Chrztu Polski z Prymasem Stefanem Wyszyńskim obrazujące wielką solidarność, wielkie ruszenie narodu ku wolności, pielgrzymki Jana Pawła II i Benedykta XVI Jasną Górę, Triduum Paschalne oraz sanktuarium jako miejsce modlitwy i codzienne życie paulinów.
Prezentacja wydanego z okazji Jubileuszu 700-lecia Zakonu Paulinów dzieła o Jasnej Górze, zatytułowanego „Jasna Góra. Częstochowa” odbyła XVIII-wiecznej Bibliotece Jasnogórskiej. – Czuję ogromną satysfakcję i radość oglądając to wielkie dzieło, tym bardziej, że wydano je w 700-lecie istnienia Zakonu Paulinów. Jasna Góra jest górą polskiej duchowości. To miejsce szczególne nie tylko z racji historycznych, obrony polskości w czasach szwedzkiego Potopu, rozbiorów czy czasach totalitaryzmu – mówił podczas promocji metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak. – Nie musiałem nawet oglądać tych fotografii, żeby powiedzieć, iż będzie to wielkie dzieło. Znam autora z innych artystycznych dzieł wielkiej klasy. To, które mamy przed sobą, zwraca uwagę swoją duchowością.
– Selekcja wielu zdjęć, ich kadrowanie, odpowiedni druk jest zadaniem niezwykle trudnym i zawsze sukcesem grupy ludzi – mówił prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski, który był odpowiedzialny za stronę edytorską. Prezes Sosnowski podziękował za pomoc ojcu Stanisławowi Tomoniowi, rzecznikowi prasowemu Jasnej Góry oraz ojcu Janowi Golonce, kustoszowi jasnogórskich zbiorów.
Kolejna promocja albumu miała miejsce w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. O publikacji swoje spostrzeżenia wypowiedzieli ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, przeor jasnej góry o. Bogdan Waliczek, prezydent Tadeusz Wrona. Wszyscy podkreślili niezwykły wymiar duchowy wydawnictwa wyrażający się nie tylko w religijnej postawie wiernych, ale i w architekturze klasztoru. – To dzieło, które przybliża do sacrum, przekazuje głębię wiary autora – podkreślił o. Waliczek.
Wydawnictwo Biały Kruk istnieje od ponad 10 lat. Dziś albumy, na których widnieje logo Białego Kruka, należą do najpiękniejszych na rynku. Za wysoki poziom edytorski oficyna uhonorowana została m.in. dwoma Feniksami, wyróżnieniami Książka Roku 2003, Książka Roku 2005 i Książka Roku 2006.
UG