Mistrzowska mowa


Szósta edycja konkursu “Regionalny Mistrz Mowy Polskiej” pod patronatem Starosty Powiatu Częstochowskiego

“Gazeta Częstochowska” rozpoczyna kolejną edycję konkursu – Regionalny Mistrz Mowy Polskiej, którego współorganizatorem jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystości wręczenia nagród Starosty Powiatu Częstochowskiego w Dziedzinie Kultury w lutym 2007 r.
Kandydatów typują znane osobistości naszego regionu, ale kto zostanie laureatem konkursu roku 2006, zdecydujecie Wy, nasi Czytelnicy. By wytypować swojego Mistrza, należy na kuponie wypisać imię i nazwisko jednej z osób, które prezentujemy poniżej, po czym kupon przysłać do redakcji (ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa). Na Państwa głosy czekamy do 30. stycznia 2007 r. Wśród osób, które wezmą udział w konkursie, rozlosujemy nagrody książkowe.

W gronie naszych Mistrzów są Anna Grzanka – polonistka z Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku, pisarka, założycielka Szkolnego Klubu Literackiego, Ryszard Sidorkiewicz – poeta, wicedyrektor Szkoły Publicznej w Janowie, twórca Janowskiego Klubu Literackiego, Urszula Zwolska – polonistka i nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Gniazdowie, animatorka życia kulturalnego w swoim regionie, Andrzej Jakubow – dyrektor ds. pracowniczych Huty Częstochowa, pani Urszula Całusińska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Mstowie, radna powiatu częstochowskiego, Eligiusz Bender – emerytowany lekarz wojewódzki weterynarii, Aleksandra Polanowska-Libner z Rędzin, nauczycielka języka polskiego i Małgorzata Gryl, szefowa Biura Zarządu Huty Stali Częstochowa.

Anna Operacz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
– Dla mnie, oczywiście, Mistrzem Mowy Polskiej jest dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Beata Młynarczyk, której mowa jest bezbłędna i godna podziwu. Uważam, że “Mistrz Mowy Polskiej” to cenny konkurs, który wyłania wiele autorytetów, będących przykładem do naśladowania. Dzięki takim turniejom, w łatwy sposób, każdy może podnosić swój poziom wypowiadania się.

Janusz Berdowski, rektor Akademii im. Jana Długosza
– W imieniu środowiska akademickiego związanego z Akademią zgłaszam prof. dr hab. Elżbietę Hurnik (pracownik Instytutu Filologii Polskiej AJD. Prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, to wybitna znawczyni literatury. Jest uznaną w regionie częstochowskim popularyzatorką poprawnej wymowy. Poświęca czas, by docierając do licznych środowisk dbać o czytelny w odbiorze przekaz myśli. Operuje słowem w sposób pełen finezji, posługując się czystą i poprawną polszczyzną. Sprawia, to że komunikowanie się z nią stanowi czytelny przekaz, a do tego jest niemałą przyjemnością dla słuchacza. Pani profesor dba by wszystkie swoje umiejętności przekazywać innym ludziom, a w szczególności młodzieży. Stąd jej niezwykle aktywny udział w życiu kulturalnym regionu. Można ją spotkać wszędzie tam gdzie omawiane są sprawy dotyczące kultury i sztuki regionu częstochowskiego – kondycji lokalnego środowiska poetów i pisarzy. Jest osobą niezwykle cenioną i lubianą w środowisku dziennikarzy. Wielokrotnie przekazywała cenne rady i wnosiła istotne uwagi dotyczące wymowy i pisowni nazw geograficznych, wyrazów i innych określeń, z którymi można spotkać się w regionie. Prof. Elżbieta Hurnik jest autorem wielu znanych i cenionych publikacji. Środowisko akademickie związane z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie popiera kandydaturę prof. Elżbiety Hurnik.

Szymon Giżyński – poseł na Sejm RP
– Do tytułu Mistrza Mowy Polskiej typuję Marzenę Sieradzką, zastępcę dyrektora Szkoły Zawodowej przy ul. Targowej w Częstochowie. Pani dyrektor doskonale wpisuje się w ideę konkursu. Mówi płynnie, z wdziękiem i polotem. Jej język ojczysty jest barwny, a jednocześnie bardzo bogaty. Ponadto Pani dyrektor jest bardzo oddana uczniom, a ci z kolei odwzajemniają jest serdeczność i ciepło jaki im okazuje ogromną sympatią i zaufaniem.

Jacek Kasprzyk, radny LiD, doradca zarządu ISD Huta Częstochowa
– Sądzę że odpowiednim kandydatem do walki o tytuł Mistrza Mowy Polskiej jest Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza. Posługuje się on ładnym literackim językiem. Mówi barwnie, jego mowa to prawdziwy język teatru – elegancki, ciepły, przykuwający uwagę. Jednocześnie Robert Dorosławski jest postacią godną szacunku i podziwu, czuje się w nim otwartość, serdeczność i naturalność.

Andrzej Kwapisz – starosta powiatu częstochowskiego
– Typuję Zbigniewa Bryłę, nauczyciela historii i WOS w Liceum Ogólnokształcącym w Szczekocinach. Pan Zbigniew jest pedagogiem, dla którego najważniejsi są uczniowie i szkoła. Wiele czasu poświęca na kształtowanie patriotycznych postaw swoich wychowanków, upowszechnia historię harcerstwa i regionu, czym uwrażliwia na miłość do ojczyzny. Z. Bryła ukończył Uniwersytet Jagielloński w 1994 r. Ma wiele zasług na rzecz szkoły i regionu. Od 1998 r. opiekuje się szkolnym Klubem Europejskim, w ramach którego zorganizował 14 sesji dyskusyjnych, m.in., z premierami – Tadeuszem Mazowieckim i Jerzym Buzkiem, biskupem Tadeuszem Pieronkiem, ministrem Janem Kułakowskim, ks. Adamem Bonieckim, dyr. Agnieszką Walter-Drop z MSZ. Z. Bryła jest autorem książki “Harcerstwo w Szczekocinach 1919-2000” i współautorem monografii poświęconej historii kieleckiej Chorągwi ZHP oraz publikacji “Postacie z historii Ziemi Lelowskiej”.
Z. Bryła pełni funkcję wiceprezesa Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Władysława Zwierkowskiego. Prowadzi imprezy organizowane przez Towarzystwo – rocznicę spalenia kościoła w Lelowie w 1939 r., rocznicę bitwy pod Melchowem w 1863 r., wspomnienie historyczne o św. Bracie Albercie, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prowadził warsztaty dla uczniów “Pamięć o Holokauście”. W 2003 r. biskup kielecki Kazimierz Ryczan powołał Zbigniewa Bryłę do Komisji Historycznej, zajmującej się procesem beatyfikacji Sługi Bożego Jgnacego Terndy. W październiku 2006 r. uczniowie Zespołu Szkół w Szczekocinach uznali Z. Bryłę za najlepszego nauczyciela i nagrodzili go SUPERKWIATKIEM 2006.

Piotr Głowacki – prezes Zachęty w Częstochowie
– Typuję artystę plastyka, profesora Jerzego Filipa Sztukę, pracownika naukowego na Politechnice Częstochowskiej. To postać bardzo zasłużona dla miasta i regionu, godna szacunku. Pan profesor mówi gładko i z polotem. Ma bogate słownictwo, nie stosuje powtórzeń i wtrąceń. Mówi mądrze, szlachetnie i z godnością. Zawsze z przyjemnością się go sługa, z rozmowa z nim wzbogaca umysłowo i duchowo.

Tomasz Kucharski – wójt gminy Olsztyn
– Uważam, że na ten tytuł z pewnością zasługuje Jan Wewiór, nasz ludowy twórca, znany powszechnie z szopki, którą tworzy od wielu lat. Miałem okazję słuchać Pana Jana kilkakrotnie i za każdym razem podziwiałem z jaką swadą i jak barwnym językiem opowiada o swoim dziele. Ale nie tylko o tym. Pan Jan z ogromnym znawstwem, stopniując napięcie opowiada o historii Olsztyna, ruinach zamku, jego władcach. Zna wiele legend, przypowieści i prawdziwych historii. Doceniają to liczni. Do Pana Wewióra przyjeżdża mnóstwo wycieczek, a on dla wszystkich ma czas. Jego wiedza i działalność ma olbrzymie znaczenie dla promocji naszej gminy. To doceniamy i zamierzamy poczynić kroki, by wesprzeć jego pracę konkretną pomocą.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *