Turystyka – najpiękniej na Jurze
Podczas weekendowych wypadów w pobliże Częstochowy warto odwiedzić Żarki Letnisko – jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości gminy Poraj. Jej mieszkańcy strzegą zasad zapisanych przez hrabinę Stefanię Raczyńską, dzięki której miejscowość zyskała wypoczynkowo-rekreacyjny charakter.
Dzieje Żarek Letnisko sięgają blisko siedemdziesiąt lat wstecz. Przedstawił je na łamach lokalnej gazetki Antoni Dulias. Według jego opisu utworzenie miejscowości uzależniono od decyzji Starostwa w Zawierciu, zezwalającej na rozparcelowanie 100 ha lasu na działki budowlane. Z prośbą tą zwrócili się właściciele terenu – hrabiostwo Stefania i Karol Raczyńscy. Był 1928 r. Po trzech latach Raczyńscy poprosili o zezwolenie na parcelację dalszych 133 ha lasu. Administratorem majątku była hrabina Stefania. To ona zaplanowała utworzenie osiedla letniskowo – wypoczynkowego z wyznaczonymi miejscami pod budynki użyteczności publicznej, park, boiska sportowe, kąpielisko. Szybko przystąpiono do budowy kościółka i pensjonatu z kawiarenką “Nałęcz”. W pensjonacie znajdowały się dwie sale widowiskowe ze sceną, a tuż obok pobudowano korty tenisowe. Na jednym z planów miejscowości widnieje napis “Miasto-Ogród Żarki”, spotykamy się też z nazwą “Sytuacja Kolonii Letniej w dobrach Żarki”. Jednak nazwa miejscowości utworzona została przez okoliczną ludność jako “Żarki- Blok”. Dopiero w 1948 roku działające w miejscowości Towarzystwo Przyjaciół Żarek Bloku wystąpiło z inicjatywą zmiany nazwy osiedla na Żarki Letnisko i nadania nazw ulicom; większość zachowała się do dnia dzisiejszego.
Ksiądz – założyciel
Poznając historię Żarek Letnisko nie sposób nie wspomnieć o księdzu Smolarkiwiczu. Przypadek zrządził, że w chwili ustalenia przez Niemców granicy między Rzeszą a Generalną Gubernią przebywał on w Żarkach i tu pozostał na stałe jako proboszcz przyszłej parafii. Jemu właściwie należy się miano założyciela parafii Żarki Letnisko, choć oficjalnie została ona ustanowiona po śmierci kapłana.
Do wybuchu drugiej wojny światowej w miejscowości powstało około 30 domów prywatnych, w tym słynna “Szubertówka”. Wybudowana przed wojną miała służyć przyjezdnym jako ośrodek gastronomiczny oraz mini hotel. Żarki Letnisko stały się popularnym miejscem turystycznych eskapad po roku 1960. Częstochowianie zaczęli chętniej odwiedzać miejscowość, gdy powstał tam basen kąpielowy zasilany wodą z czystej rzeki Czarki. Żarki Letnisko stały się wówczas najmodniejszym miejscem wypoczynku sobotnio-niedzielnego.
40 lat minęło…
Dziś turyści mogą cieszyć się niezwykłym pięknem okolicy, wypoczywając w domkach letniskowych lub na prywatnych kwaterach. Ci, którzy mają nieco zasobniejszą kieszeń mogą skorzystać z oferty pensjonatu “Kinga”. Hotel proponuje gościom 90 miejsc noclegowych w pokojach dwu- i trzyosobowych. Komfortowe warunki, niepowtarzalne widoki i świetna kuchnia, to nie jedyne atrakcje “Kingi”; zainteresowaniem cieszą się wycieczki do Krakowa, Ojcowa czy Oświęcimia. Żaden turysta nie oprze się też propozycji spędzenia miłego wieczoru przy ognisku i degustacji pieczonego prosiaka.
Nie ma jak na Jurze
Niewielka odległość od Częstochowy, dobre połączenia kolejowe i drogowe to kolejne plusy Żarek – świetnej bazy wypadowej dla poznania terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Weekendowi turyści mogą wybrać się z Żarek Letnisko na wędrówkę szlakami wychodzącymi z Poraja. Czarny – łączy dwa zbiorniki wodne: zalew w Poraju i niewielki, śródleśny zalew w Zaborzu. Jego trasa wiedzie w większości przez bory sosnowe bogate w typową dla nich florę i faunę. Idąc, trzecim pod względem długości, szlakiem jurajskim – żółtym “Zamonitu” dotrzemy do jeziora Pogoria. Turyści chcący poznać Dolinę Górnej Warty powinni udać się na wędrówkę żółtym szlakiem o nazwie “Żarecki”, który opasuje zbiornik wodny w Poraju od strony południowej i zwiedzić szlak Warowni Jurajskich.
Woda, orzeźwiające leśne powietrze, malownicze skały – wszystko to czeka na nas o przysłowiowy rzut beretem od Częstochowy.
ANNA KARLIŃSKA