Ekspert w dziedzinie instrumentów, znawca tradycji, wielokrotnie nagradzany za ratowanie dziedzictwa kulturowego – Roman Kryst był jurorem w Festiwalu Zbliżenia Kultur “Melodie Bożych Trąb”- XV Mazowieckim Konkursie Gry na Ligawce,oraz wydarzeniu połączonym – “1 Tabor Podlaski”.
Przez trzy listopadowe dni, 25-27.11.2016 roku, na zachodnich rubieżach historycznej Rusi Halickiej, a wschodniego Księstwa Mazowieckiego, w Łochowie – tam, gdzie krzyżują się trzy tradycje kulturowe: Mazowsza, Podlasia i Kurpiów, rok w rok spotykają się legacze z trzech diecezji.
Roman Kryst od kilku lat uczestniczy jako juror w tym festiwalu. – Z każdym rokiem jest coraz więcej uczestników, coraz więcej młodzieży i dzieci, którzy sięgają po takie tradycyjne instrumenty jak “ligawka”. Instrument ten znajduje się także w mojej kolekcji. Jest prezentowany na wystawach. Gra na tym dętym instrumencie drewnianym, to wyjątkowa tradycja związana kulturowo z okresem Adwentu. Za pomocą długich drewnianych trąb , których dźwięk słychać na kilka kilometrów, nawoływano na Mszę świętą zwaną Roratami. Zwyczaj ten trwał prawie 200 lat. Podczas okupacji zakazano używać tego instrumentu, w obawie o przekazywanie sobie umówionych sygnałów – co właściwie było prawdą. Ogromna chwała organizatorom za wskrzeszenie tej tradycji i rozpowszechnianie ligawki – ewenementu na skalę europejską. W Polsce mamy wiele takich “cudów”, cieszy mnie, że coraz częściej zaczynamy doceniać to co posiadamy. Mam nadzieję że moja działalność przyczynia się do wzrostu wiedzy na temat instrumentów ludowych. Wbrew opinii, stwierdzam, że dzieci i młodzież z zainteresowaniem uczestniczą w zajęciach poświęconych moim instrumentom – mówi Roman Kryst.
zdjęcie z konkursu gry na ligawce.
UG