Do 12 czerwca Miejska Galeria Sztuki prezentuje instalację literacko-wizualnej „Krótka historia przypadku” Małgorzaty Dawidek Gryglickiej
.
Krótka historia przypadku jest – choć to zaskakujące – hipertekstem, a więc formą literacką w zasadzie ściśle związaną z Internetem i funkcjonującą w cyberprzestrzeni. Termin ten ukuł w latach 70-tych informatyk Ted Nielsen, który określił nim niesekwencyjną przestrzeń narracyjną, jaka zaistniała dzięki komputerom. Miejsca akapitów, rozdziałów i innych tradycyjnych rodzajów podziału tekstu zajęły równoważne i jednakowo efemeryczne bloki tekstu i grafiki o wymiarach komputerowego okna. Czytelnik hipertekstu może wkroczyć w tekst w każdym niemal punkcie, zmienić tok narracji, zażądać wstawek, korygować, poszerzać, usuwać. Teksty nie mają końca ponieważ czytelnik, (albo pisarz) zawsze może kontynuować lub opowiadać na nowo.
Małgorzata Dawidek Gryglicka zaprasza widza do interakcji – to bezpośredni udział odbiorcy jest warunkiem zaistnienia znaczeniowego instalacji. Lektura opowiadania wymaga podjęcia gry, wstąpienia do labiryntu i komponowania treści wg wskazówek lub z własnego wyboru. Sposób odbioru tej książki w tak znacznie sugerujący współczesne doświadczenia odbiorcze użytkowników Internetu i innych tekstów kultury XXI wieku, jest też w pewnym sensie realizacją greckiego mitu o nici Ariadny.
R
r