W dniach 21.-28. października Częstochowa po raz piąty obchodziła Dni Kultury Chrześcijańskiej, które zorganizowało Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i OPK “Gaude Mater”. O ocenę tegorocznej edycji poprosiliśmy trzech zarządców częstochowskich instytucji kulturalnych.
Anna Operacz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury
– Przygotowanych zostało wiele propozycji, które wpisały się w klimat Dni Kultury Chrześcijańskiej, mających wagę, wymowę, niosących ze sobą odpowiednie wartości. Oferta była różnorodna, znalazły się w niej koncerty, spotkania, promocje książek i inne. Wszystkie instytucje włączyły się, każda chciała dostosować swoją ofertę do charakteru, myśli przewodniej przedsięwzięcia.
My zaproponowaliśmy wykład i prezentację multimedialną pod tytułem “Ikona – wczoraj, dziś, jutro”, przedstawione przez ikonografa Mirosława Trochanowskiego z Pracowni Ikonograficznej pw. św. Maksyma Gorlickiego w Bielance. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie. Wiele osób zostało, by porozmawiać z naszym gościem, zadać pytania indywidualnie. Byłam zaskoczona aż takim odzewem. Widzowie byli ciekawi szczegółów dotyczących technik tworzenia ikon – zarówno malarskich, jak i samego sposobu pracy. Prowadzący wykład najpierw pokazał różne ikony, potem omówił cały proces ich powstawania, który jest niezwykle pracochłonny. Myślę, że każda edycja Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywa się w nieco innym klimacie, jednak zawsze jest to równie wzbogacające przedsięwzięcie kulturalne, które na pewno, zdecydowanie się rozwija. Tutaj dużą rolę odegrał ks. Piotr Zaborski z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, który koordynował działaniami.
Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza
– Inicjatorem i pomysłodawcą Dni był ksiądz Grzegorz Ułamek z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, młody, pełen energii i zapału kapłan, którego działalność przerwała niestety nagła i tragiczna śmierć. Jego dzieło kontynuuje teraz ksiądz Piotr Zaborski.
Myślę, że częstochowskie środowisko kulturalne cieszy się z tego przedsięwzięcia, które nie przeradza się w nudne akademie. Poszczególne propozycje dotykają sacrum na różnych płaszczyznach, stawiają wcale nieproste pytania. W moim odczuciu, prawdziwa wiara rodzi się z wątpliwości, bez nich wydaje się płytka.
W tym duchu była także premiera w naszym Teatrze sztuki “Zabawy na podwórku” w reżyserii Katarzyny Deszcz, którą wyprodukowało Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. To przedstawienie jest ascetyczne, ale dotyka delikatnego, a zarazem drastycznego tematu – gwałtu na nastoletniej dziewczynce. Mimo niezbyt łatwego języka i faktu, że nie jest to spektakl do śmiechu, dla czystej rozrywki, cieszy się on powodzeniem. Mamy go zamiar grać nadal.
W trakcie całych Dni Kultury Chrześcijańskiej pojawiło się bardzo wiele rzeczy, choć nie wszystkie dotykały stricte tematyki religijnej. Jak powiedział w trakcie swojego koncertu Adam Nowak, lider zespołu “Raz, dwa, trzy…”, oni “nie grają muzyki chrześcijańskiej, tylko są chrześcijanami, którzy grają muzykę”. I wydaje się, że to jest dobry kierunek, ponieważ przygotowane propozycje są atrakcyjne dla obydwu stron – artystów i odbiorców.
Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum Częstochowskiego
– Przygotowaliśmy z tej okazji dwie propozycje – wystawę “Zawsze z nadzieję” oraz promocję książki “Przypadek nie-przypadek. Rozmowa między wierszami księdza Twardowskiego”, która odbyła się w Ratuszu. To spotkanie miało szczególny charakter. Udział w nim wziął Krzysztof Kolberger, człowiek schorowany, który dodatkowo w tym dniu chował własną matkę. To dowodzi, jak bardzo mu zależało na wizycie w Częstochowie. Zaprezentowana pozycja jest wywiadem-rzeką z aktorem, przeplatanym wątkami z wierszy księdza Jana Twardowskiego. Dotyka ona pytań na temat ludzkiej egzystencji, przemijania, które w życiu chrześcijanina są bardzo ważne. Taki charakter miała również sama prezentacja, w czasie której Krzysztof Kolberger recytował poezję kapłana, z czego została nagrana w trakcie spotkania płyta. Aktorowi towarzyszyła językoznawca Aleksandra Iwanowska, która wspomniany wywiad z nim przeprowadziła, posiadająca prawa do wierszy cytowanego poety.
Druga propozycja, to trzecia już edycja wystawy “Zawsze z nadzieją”, którą zapoczątkował tragicznie zmarły ksiądz Grzegorz Ułamek. Teraz skutecznie realizuje ją dalej ksiądz Piotr Zaborski. Z założenia, ekspozycja prezentuje prace młodych częstochowskich artystów, ale również już tych uznanych. Jest ona bardzo cenna, obrazy wiszą w towarzystwie mistrzów Młodej Polski, Kantora i innych. Można ją zwiedzać w Galerii przy ul. Katedralnej 8.
DeKa