11 czerwca 2022 roku na Jasną Górę przybyli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polskiej. Przesłaniem 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sportowców była modlitwa o zakończenie wojny na Ukrainie, by jak najszybciej młodzież i zawodnicy mogli wrócić do uprawiania sportu i dalszego kształtowania charakterów. Mszę Świętą w Bazylice poprzedziła uroczystość w Sali Papieskiej, podczas której wręczono wyróżnienia przedstawicielom samorządów i różnych instytucji, które wspierają wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez sport oparte na etyce chrześcijańskiej.
Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP, na którego czele stoi prezes Jerzy Drynda. Od momentu powstania w 1990 r. działacze Stowarzyszenia upowszechniają sport w różnych środowiskach społecznych, w tym szczególnie o niskim statusie materialnym. Nadrzędną ideą jest wychowanie w duchu wiary i patriotyzmu. – Naszym celem jest zapewnienie prawidłowego i zrównoważonego rozwoju dzieci i młodzieży oraz dorosłych poprzez kulturę fizyczną w oparciu o zasady etyki Kościoła Katolickiego. Naszą działalność wspierają ludzie dobrego i otwartego serca. Za ich pomoc i życzliwość podczas pielgrzymki przekazujemy wyrazy podziękowania. Wyróżnienia przyznawane są wszystkim wybitnym osobom w naszym kraju, które z poczucia patriotycznej potrzeby stwarzają warunki oraz wyrównują szansę do uprawiania sportu wszystkim dzieciom, bez względu na status społeczny – podkreśla prezes Jerzy Drynda.
Pomysłodawcą i współzałożycielem Stowarzyszenia oraz inicjatorem ogólnopolskiej pielgrzymki sportowców na Jasną Górę był ks. prałat Mirosław Mikulski, który w tym roku świętuje 60-lecie posługi kapłańskiej. Podczas uroczystości w Auli Papieskiej Zarząd Stowarzyszenia uhonorował księdza Mikulskiego składając mu życzenia, a cała sala zaśpiewała kapłanowi ,,100 lat”. Ksiądz prałat podkreślił, że głównym zadaniem organizacji jest wychowanie dzieci w duchu pogłębiania wiary i doskonalenia sportowych pasji. – Sport jest narzędziem, które kształtuje postawy i charakter. Zachęcamy, by powstawały kluby sportowe i parafialne kluby sportowe, aby pasjonaci jednoczyli się w grupach, ze swoimi rówieśnikami, by pokazać, że mogą działać po chrześcijańsku – powiedział ks. prałat Mirosław Mikulski. Przy okazji wspomniał jak trudno było działać parafiom w okresie komunizmu. – Nasze obozy otaczała milicja… aby złapać Mikulskiego. Czuliśmy się jak podczas wojny, kiedy Niemcy urządzali łapanki na ludzi – stwierdził kapłan.
Podczas pielgrzymki wręczone zostały wyróżnienia osobom, które wspierają Stowarzyszenie i młodzież w uprawianiu sportu. Otrzymali je m.in.: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocik, dyrektor Departamentu Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach Paweł Rassek, wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma, radny częstochowski Paweł Ruksza, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Wszystkim wyróżnionym oraz sportowcom i działaczom Stowarzyszenia serdeczne gratulacje od wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Szymona Giżyńskiego, który od wielu lat wpiera Katolickie Stowarzyszenie Sportowców Rzeczypospolitej Polskiej, przekazała redaktor naczelna ,,Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska. – Państwa działalność, krzewienie wiary i patriotyzmu w serach młodych ludzi, zasługuje na najwyższe uznanie – podkreśliła redaktor Urszula Giżyńska. W imieniu wiceministra Szymona Giżyńskiego przekazała również wyrazy szacunku księdzu prałatowi Stanisławowi Mikulskiemu, dziękując za jego wspaniały przykład patriotyzmu i głębokiej wiary.