19 września bieżącego roku, elektrociepłownia Fortum zorganizowała konferencję prasową, podsumowującą pierwszy rok funkcjonowania elektrociepłowni, przy ul. Rejtana w Częstochowie.
Koncern Fortum Power and Heat Polska Sp. z o. o. jest wiodącym przedsiębiorstwem w branży ciepłowniczej. Elektrociepłownia uruchomiona w Częstochowie 16 września 2010 roku jest pierwszym tak nowoczesnym zakładem w Polsce, a zarazem jednym z najbardziej przyjaznych środowisku. Fortum w Częstochowie świadczy kompleksowe usługi w zakresie wytwarzania i obrotu ciepłem oraz jego przesyłania i dystrybucji. Elektrociepłownia o mocy 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych wyprodukuje 550 GWh ciepła oraz 450 GWh prądu, zaopatrując w ciepło około 180 000 osób (tj. ok. 72 procent mieszkańców Częstochowy). Jednym z podstawowych wskaźników decydującym o jakość elektrowni, a także elektrociepłowni jest dyspozycyjność instalacji. – Pracując bez przerwy, bez żadnych problemów można osiągnąć wskaźnik 100 procent. W przypadku Częstochowy ta dyspozycyjność jest znacząco powyżej 95 procent – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum Częstochowa.
Spółka szczyci się także świetnymi wynikami dotyczącymi bezpieczeństwa. Na terenie zakładu, w ciągu dwóch lat (licząc od momentu rozpoczęcia budowy), nie odnotowano praktycznie żadnych wypadków. Właściciele potwierdzili jedynie drobny incydent, który miał miejsce podczas budowy. – Stawiamy bardzo duży nacisk na to, żeby nasi pracownicy mogli bezpiecznie pracować, mogli bezpiecznie wrócić, po przepracowanej dniówce, do swoich rodzin – podkreśla prezes Górnik. Fortum zatrudnia, w samej tylko Częstochowie, ok. 130 pracowników.
Kierownictwo częstochowskiej elektrociepłowni zaznacza, że, w porównaniu do innych tego typu zakładów w kraju, Fortum ma najniższe wskaźniki emisyjne. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej poziom dwutlenku węgla przedostającego się do atmosfery sukcesywnie się zmniejsza. W trakcie trwania okresu zimowego efektywność ta sięga niemal 90 procent (podczas gdy w Polsce wynosi około 40 proc.). Oczywiście w sezonie letnim popyt na energię cieplną spada, przez co obniża się również efektywność energetyczna. Piotr Górnik mówi jednak, że trwają plany nad wykorzystywaniem energii cieplnej do ogrzewania wody użytkowej. Przyczyniłoby się to do ograniczenia ilości uwalnianego dwutlenku węgla również poza sezonem grzewczym.
Członkowie zarządu, zdają sobie sprawę, że pomimo starań produkcja ciepła i tak w jakiś sposób będzie oddziaływać na środowisko naturalne. Jako zakład przyjazny środowisku, Fortum wspiera więc wiele akcji proekologicznych na terenie Częstochowy (i nie tylko). W ramach działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, spółka m.in. podarowała Straży Miejskiej w Częstochowie samochód elektryczny (z podobnych pojazdów korzystają również służby dyspozytorskie Fortum). Firma rozpatruje również możliwość budowy wyższego płotu wokół zakładu, który mógłby zatrzymywać większą ilość pyłu ze składu węgla.
I.M.