Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłanych zostało blisko 100 zgłoszeń z całej Polski, z których jury konkursu wybrało finałową szesnastkę: 5 dębów i 5 lip oraz grab, gruszę, sosny, głóg, platana i surmię. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe i poruszające opowieści o drzewach, wydarzeniach historycznych, których były świadkiem i losach ludzi z nimi związanych.
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.
Tegoroczna edycja konkursu udowodnia, że jest on nie tylko okazją do promocji drzew odgrywających istotną rolę w naszym życiu, ale że stwarza także możliwość popularyzacji historii. Drzewa nierozłącznie łączą się z historią. Przypominają ważne wydarzenia, osoby, legendy. W tym roku zgłoszono do konkursu Lipę Humboldta w Dysznie, dzięki czemu zwrócono uwagę na fakt, że 2016 rok, jest rokiem jubileuszowym, ponieważ dokładnie 200 lat temu Aleksander Humboldt wprowadził nową formę ochrony przyrody jaką jest Pomnik Przyrody. Dzięki tej formie ochrony uratowano wiele wspaniałych drzew przed wycięciem – komentuje członek jury konkursu dr hab. prof. UŚ Zbigniew Wilczek.
Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą się przygotować do rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2016 wybiorą internauci podczas czerwcowego głosowania na www.drzeworoku.pl
Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2016
Dąb Bażyńskiego – Kadyny (woj. warmińsko-mazurskie)
Dąb Graf Schwerin – Sartowice (woj. kujawsko-pomorskie)
Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie)
Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie)
Dąb Zawiadowca – Konin (woj. wielkopolskie)
Grab Wanio – Zdynia (woj. małopolskie)
Grusza Matula – Mikołów (woj. śląskie)
Krzywy Las – Nowe Czarnowo ( woj. zachodniopomorskie)
Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (woj. podkarpackie)
Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie)
Lipa Jadwiga – Szubin (woj. kujawsko-pomorskie)
Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (woj. warmińsko-mazurskie)
Lipy Wolności – Trzy lipy Powstańcze – Ruda Śląska (woj. śląskie)
Opiekuńcze drzewo – Kraków (woj. małopolskie)
Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (woj. wielkopolskie)
Surmia Gracja – Jastrzębie-Zdrój (woj. śląskie)
Drzewa dają tlen, są ważne dla stabilizacji zmian klimatycznych, ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń.
r