Skutki ograniczeń, jakie wymogła pandemia, dotknęły przede wszystkim firmy usługowe z branży czasu wolnego, które przez długi czas pozostały bez możliwości zarabiania. O ile w przypadku gastronomii dopuszczalne było sprzedawanie posiłków na wynos, tak w przypadku siłowni, parków rozrywki, przychody spadały do zera.
— W 2020 roku dotknął nas całkowity lockdown. Przez 3 miesiące praktycznie nie mogliśmy świadczyć żadnych usług, przedsiębiorstwo było zamknięte — wspomina Piotr Banasik, właściciel Poziomu 450, centrum wspinaczkowego mieszczącego się na terenie byłej Kopalni Sosnowiec.
W tym samy czasie został ogłoszony, skierowany do sektora MŚP, Śląski Pakiet dla Gospodarki, którego celem było wsparcie inwestycji, pomagających przetrwać kryzys zdrowia publicznego oraz pomoc w bieżącym funkcjonowaniu. To był impuls dla wielu przedsiębiorstw, także dla Poziomu 450, który wystartował w konkursie „Inwestycje w MŚP”, składając wniosek w drugiej rundzie naboru, czyli 3 tygodnie po jego uruchomieniu.
— Nasza firma już w 2011 roku skorzystała z dotacji unijnych. Znaleźliśmy się w takim miejscu, że decyzja o podpisaniu umowy spowodowała powstanie Poziomu 450. Do marca ubiegłego roku rozwijaliśmy działalność, prowadząc sekcje wspinaczkowe, półkolonie, organizując zawody sportowe, które zyskiwały coraz większą popularność, oferowaliśmy także przyjęcia urodzinowe. Planowaliśmy kolejne ruchy, które mogłyby zwiększyć naszą konkurencyjność — relacjonuje. Kiedy dotknęła nas pandemia i siedzieliśmy w lockdownie, przeglądaliśmy strony internetowe w poszukiwaniu jakiegoś wsparcia. Udało nam się znaleźć ogłoszenie Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości i postanowiliśmy złożyć wniosek.
Warto zaznaczyć, że zmienione zasady naboru umożliwiły zakup nowych lub używanych środków trwałych, pokrycie kosztów bieżących prowadzenia działalności oraz dofinansowanie wydatków poniesionych przed ogłoszeniem naboru — od lutego 2020 roku, co pozwalało wielu firmom sfinalizować zaplanowane przed wybuchem pandemii inwestycje.
Celem projektu z kwotą wsparcia przekraczającą 600 tys. złotych jest poprawa konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez ulepszenie dotychczasowych usług, którymi będą m.in. nowe trasy wspinaczkowe, możliwość samodzielnej wspinaczki bez partnera oraz rozbudowana boulderowni. Do dyspozycji klientów będą oddane urządzenia umożliwiające trening street workout, w ofercie pojawi się także możliwość organizacji aktywnych outdoorowych urodzin.
— Przede wszystkim rozbudowujemy powierzchnię wspinaczkową poprzez powiększenie bulderowni do 600 m2. W naszym projekcie zaplanowaliśmy również zakup nowych struktur wspinaczkowych, inwestycje w sprzęt. Ta część zadań została już zrealizowana, włącznie z powstaniem toru przeszkód dla dzieci i młodzieży oraz strefą street workout, zlokalizowaną w naszym ogrodzie — wymienia Piotr Banasik.
Mimo iż w konkursie zostało zniesione dotychczas wymagane kryterium innowacyjności, co umożliwiło sięgnięcie po dotację każdemu przedsiębiorcy bez względu na profil prowadzonego biznesu, wiele podmiotów wdrażało w ramach tego naboru nowości technologiczne.
— Innowacyjnym rozwiązaniem jest zakupienie zmywarki do chwytów. Ponadto, dzięki zakupowi automatu dajemy nie tylko możliwość samodzielnego wspinania naszym klientom, ale zwiększamy także przepustowość ściany oraz bezpieczeństwo samego wspinania. Zwyżka dofinansowana z projektu to z kolei polepszenie komfortu i bezpieczeństwa naszej pracy podczas przygotowania tras, montowania chwytów i różnego rodzaju prac związanych z utrzymaniem obiektu — podsumowuje właściciel Poziomu 450.
Powstały ze środków unijnych zewnętrzny tor przeszkód, rozbudowa terenu wokół obiektu dają możliwość poszerzenia usług i zapewnienia ciągłości funkcjonowania obiektu na wypadek kolejnych obostrzeń. Właściciele podkreślają również, że większość zadań zaplanowanych we wniosku o dofinansowanie ma na celu wprowadzenie rozwiązań ograniczających ryzyko zarażenia koronawirusem.
FILMIK YOUTUBE: https://youtu.be/b1WPatw28Ws
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej — Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020