Rozmawiamy z Iwoną Bartkiewicz, nową prezes Miejskiego Koła Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie
Jakie wrażenia po wyborczej decyzji kolegów z oddziału?
– Jestem zaskoczona, bo nie planowałam startu w wyborach. Jest to odpowiedzialność i dzisiaj mam nadzieję, że jej podołam.
Co przed Panią?
– Najważniejsze priorytety, to przede wszystkim nawiązanie współpracy z Zarządem Okręgu LOP i wspólnie z nowym prezesem, który został wybrany na Zjeździe. Ustalimy kierunki działań dla dobra i rozwoju naszej organizacji i przyrody. Chcemy, żeby nas było widać w mieście, dlatego ważna będzie współpraca ze szkołami i instytucjami.
Jedną ze ścieżek pracy LOP są szkolne konkursy, których LOP organizuje mnóstwo…
– Oczywiście, ale dzieje się to przy współudziale nauczycieli, którzy są bardzo zaangażowani i za co jesteśmy im wdzięczni.
Od kiedy zaczęła się Pani działalność w LOP?
– Od początku pracy dydaktycznej. Jestem biologiem i uważam, że praca na rzecz ochrony przyrody szczególnie powinna leżeć na sercu nauczycielom z takim wykształceniem. Natomiast bardzo ścisłą współpracę z LOP rozpoczęłam w momencie, kiedy siedziba LOP znalazła swe miejsce w Gimnazjum nr 5, przy ul. Worcella w Częstochowie. Obecnie jest tu Liceum Samorządowe.
Jakie, Pani zadaniem, są potrzeby w naszym mieście w obszarze ochrony przyrody?
– Myślę, że podstawą jest edukacja dzieci i młodzieży, które są naszą przyszłością. Tego czego nauczą się w młodości, będzie procentować w przyszłości.
Jak duże jest miejskie Koło LOP?
– Zapewne, żeby rozszerzyć nasze kręgi i zwiększyć udział w naszych inicjatywach dzieci i młodzieży, będziemy chcieli nawiązać z kolejnymi nauczycielami, którzy dotąd nie udzielali się w LOP-ie. Dlatego też nie odrzucamy prac uczniów ze szkół, które nie są jeszcze członkami LOP, ba, nawet je nagradzamy, bo uważamy, że trzeba doceniać prace dzieci, również po to, aby je zachęcić do pracy na rzecz przyrody.
Jako biolog spędza Pani wolny czas na łonie przyrody?
– Zawsze wśród kwiatów, w swoim ogrodzie, gdzie mam moc różnych ich odmian. Ale też wyjeżdżając w plener, skupiam uwagę na roślinach, poszukując ciekawych okazów. To moja pasja. Przy szkole prowadzimy ogród kwiatowo-drzewny. Z inicjatywy śp. Prof. Janusza Hereźniaka, który był wielkim przyrodnikiem, posadziliśmy między innymi oryginalne, bardzo rzadkie drzewo: kłokoczkę. Przyjęła się i dobrze się ma. Przypomina nam pana Hereźniaka, tak samo jak konkurs dendrologiczny, który zaistniał i rozwijał się z sukcesem z jego inicjatywy.
Reprezentuje Pani Koło Miejskie, więc zapewne współpraca z Wydziałem Ochrony Przyrody, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy jest ścisła?
– Nawet bardzo ścisła. Zawsze możemy liczyć na wsparcie pana naczelnika Andrzeja Szczerby. Otrzymujemy liczne nagrody na konkursy.
A Urząd Miasta dba o przyrodę w mieście? Jak to widać z perspektywy biologa i pedagoga?
– Jest zielono. Z inicjatywy mieszkańców powstają, na przykład, miniparki, zatem i Urząd wspiera wspierać działania częstochowian, którym zależy na ładnym wyglądzie miasta.
Dziękuję za rozmowę.
URSZULA GIŻYŃSKA
Tinta
Iwona Bartkiewicz była jednym z organizatorów konkursu Ligi Ochrony Przyrody VI Powiatowego Konkursu na Małą Formę Teatralną, “Jesteśmy ekologiczni”, który odbywał się w VIII Liceum Samorządowym w Częstochowie. 18 maja 2018 roku. We współzawodnictwie wzięło udział 10 zespołów ze szkół podstawowych z Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego.
Wyniki konkursu
Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 30 w Częstochowie, klasa III
II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 26 w Częstochowie
Wyróżnienie:
Szkoła Podstawowa nr 30 w Częstochowie,
Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie
Kategoria oddziały gimnazjalne:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie
I miejsce – VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe w Częstochowie
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.
URSZULA GIŻYŃSKA