E-zwolnienia od 1 grudnia?


Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Od 1 lipca br. miały stać się obligatoryjne. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o zaproponowało przesunięcie terminu obowiązkowych elektronicznych zwolnień na 1 grudnia 2018 r. W tym celu muszą zostać wprowadzone odpowiednie zmiany w przepisach. Dopóki to nie nastąpi dla ZUS terminem obowiązującym pozostaje 1 lipca 2018 r.

– Zgodnie z dotychczasowymi przepisami od 1 lipca elektroniczne zwolnienia lekarskie miały stać się jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego technicznie i organizacyjnie przygotowany. Rząd chce jednak dać czas na przygotowanie się do tej zmiany wszystkich użytkownikom systemu e-ZLA, w szczególności lekarzom. Dlatego Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie tego terminu na 1 grudnia 2018 roku. Jeśli Parlament i Prezydent wyrażą zgodę, to właśnie 1 grudnia stanie ostatecznym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich. Jednak nadal, do czasu zmian legislacyjnych, obowiązującym terminem obowiązkowych e-ZLA jest 1 lipca – mówiła Leonila Grzesiak, dyrektor Oddziału ZUS w Częstochowie, podczas konferencji prasowej 26 kwietnia w tutejszej placówce.
2055 lekarzy na terenie częstochowskiego oddziału ZUS ma uprawienia do wystawiania zwolnień lekarskich. 944 medyków ma już założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i teoretycznie mogą wystawiać e-ZLA. Jednak z tej elektronicznej formy korzysta 120 lekarzy (13 proc.). – Liczba lekarzy, którzy przekonują się do tej nowoczesnej, elektronicznej formy wystawiania zwolnień lekarskich z każdym miesiącem jest wyższa. Trzeba tylko dać czas lekarzom, by się przekonali do e-ZLA. Z informacji przekazanej nam przez lekarzy, którzy już od jakiegoś czasu pracują w naszej platformie PUE i wystawiają e-zwolnienia bardzo sobie to chwalą. Jak mówią do papierowych zwolnień już by nie wrócili, za dużo biurokracji i poświęconego czasu. Chwalą e-ZLA za intuicyjność, oszczędność czasu przy wystawianiu, a przy tym system pozwala na uniknięcie pomyłek w danych pacjenta i zakładu pracy – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Od początku 2016 r. do 19 marca do Oddziału ZUS w Częstochowie wpłynęło 6712 e-ZLA. Z miesiąca na miesiąc te liczby są coraz większe. – Wpływ na wzrost zainteresowania środowiska lekarskiego wystawianiem e-ZLA miało kilka czynników. Po pierwsze, wprowadzenie przez ZUS od 1 grudnia 2017 r. bezpłatnego certyfikatu ułatwiającego lekarzom podpisywanie e-ZLA. Drugim czynnikiem, który spowodował wzrost zainteresowania e-ZLA, była szeroka kampania informacyjna i szkoleniowa prowadzona przez ZUS. Kolejny to wyznaczona w oddziale osoba, która jest odpowiedzialna za popularyzację wiedzy w tym zakresie, szkolenia dla klientów oraz wsparcie interesariuszy projektu w działaniach na rzecz upowszechniania elektronizacji zwolnień lekarski – wyjaśnia Ewa Jęczmyk, koordynator ds.e-ZLA w Oddziale ZUS w Częstochowie.
Wydłużenie terminu wprowadzenia e-ZLA to nie jedyna zmiana. Kolejna to projekt ustawy wprowadzający asystentów medycznych. – Asystent medyczny będzie stanowił istotne wsparcie dla lekarza. Będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza. Co ważne – nadal to lekarz będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są wskazania medyczne. Lekarz dostanie więc wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta – tłumaczył Marek Grabowski, Główny Lekarz Orzecznik w Oddziale ZUS w Częstochowie. – Co jest bardzo ważne: asystent medyczny nie będzie miał dostępu do zwolnień pacjenta wystawianych przez innych lekarzy, nie będzie mógł wystawić wniosku o rehabilitację leczniczą, ani też anulować zwolnień wystawionych przez innego lekarza – dodał.
Leonila Grzesiak, dyrektor częstochowskiego ZUS, wskazywała na korzyści z wprowadzenia e-ZLA, zarówno dla lekarza, pracodawcy, jak i samego pacjenta. Dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS proces wystawienia zaświadczeń lekarskich został zoptymalizowany. W systemie istnieje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne zapisują się w e-ZLA automatycznie. W przypadku wielu pracodawców lekarz wystawia zwolnienie tylko raz, a z listy wybiera te podmioty, do których zwolnienie pacjenta powinno trafić.
E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA.
Każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.
Korzyści dla pacjenta – nie musi się on martwić o to, by dostarczyć zwolnienie na czas do pracodawcy, tylko zająć się powrotem do zdrowia. Nie ryzykuje również obniżenia wypłaty świadczenia chorobowego w przypadku spóźnienia się z dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy. Przypomnijmy, pacjent ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *