Droga Krzyżowa na Miejscu Straceń w Olsztynie


Jan Wewiór, znany rzeźbiarz z Olsztyna, twórca „Olsztyńskiej Szopki” i „Olsztyńskiego Anioła Stróża” oraz jego żona magister sztuki Danuta Wewiór wspólnie stworzyli nowe dzieło – Drogę Krzyżową. Czternaście oryginalnych lipowych płaskorzeźb stanęło na „Miejscu Straceń” w Olsztynie.

Odsłonięcie i poświęcenie Drogi Krzyżowej nastąpiło 15 czerwca, podczas uroczystości zorganizowanej przez Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy. Inicjatorami powstania Drogi krzyżowej byli Elżbieta Kosielak, sołtys Olsztyna i wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. Przedsięwzięciu patronował ksiądz Ryszard Grzesik – proboszcz tutejszej parafii.
Piękne, przykryte oryginalną stalową blachą płaskorzeźby umieszczono na sosnach otaczających „Miejsca Straceń”, w celu podkreślenia symboliki cmentarza – mauzoleum, na którym pochowano ponad 2 tys. osób, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. – Prace powstawały przez dwa miesiące. Przedstawiają ostatnią drogę Jezusa Chrystusa i złożenie Go do grobu. Na płaskorzeźbach pojawiają się również wątki patriotyczne. Charakterystyczne metalowe daszki nawiązują do korony cierniowej Jezusa Chrystusa i kaleczonego ludzkiego losu – mówi Jan Wewiór.
Przedsięwzięcie finansuje Gmina Olsztyn. – To dzieło sztuki, za które bardzo dziękuję Państwu Wewiórom i które z pewnością przyczyni się do upamiętnienia śmierci zamordowanych w Olsztynie osób i nada miejscu niepowtarzalną symbolikę – mówi Tomasz Kucharski.
W tym roku na Miejscu Straceń wykonane będą jeszcze prace remontowe polegające na ułożeniu kostki brukowej oraz naprawach pomników. Gmina Olsztyn sfinansuje je dzięki znacznemu wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie (20 tys. zł) oraz środków przekazanych przez Wojewodę Śląskiego (1178 zł).

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *