Od 1 maja do 15 czerwca przy ul. Krakowskiej 45 (hale „Warta”) można zwiedzać największą wystawę tematyczną w Polsce „Wędrówki z Dinozaurami”. – Ekspozycja podróżuje po Polsce od trzech lat. Dotarliśmy do Częstochowy, by spełnić oczekiwania mieszkańców, którzy sygnalizowali nam swoje zainteresowanie – mówi komisarz i bezpośredni realizator przedsięwzięcia Marek Pisarski.
Naturalnej wielkości dinozaury usytuowane w stylizowanej na ówczesne czasy scenerii, podkład muzyczny odzwierciedlający odgłosy gadów i animacja świetlna już przy wejściu zapowiadają wspaniałą przygodę. Ekspozycja prezentuje ponad 30 modeli, w tym trzy ruchome – pterodaktyla, tyranozaura rex i deinonycha. Największy z nich – tyranozaur rex – ma wysokość 5,2 metra i długość 12 metrów, najmniejsze to dwa wyklute z jaj korytozaury. – Zmieszczą się w damskiej torebce – obrazuje ich wielkość Pisarski. Oprócz drapieżnych i roślinożernych można zobaczyć gady latające, jak na przykład pterozaury i ssakokształtne (synapsydy).
Organizatorzy zadbali o wymiar edukacyjny. – To przede wszystkim lekcja historii. Opracowane są programy dydaktyczne, dostosowane do wieku dzieci. Do dyspozycji gości mamy przewodników, którzy podczas zwiedzania przybliżają wiedzę na temat dinozaurów. Mówią o ich ewolucji, klasyfikacji, życiu, zwyczajach, a także o ostatnich badaniach naukowych, które przynoszą coraz to nowe odkrycia na temat prehistorycznych gadów, jak na przykład to, że tyranozaur wcale nie był, jak dotychczas sądzono, groźnym drapieżnikiem, gdyż żywił się padliną – opisuje komisarz Pisarski. Każdy z modeli opatrzony jest planszą informacyjną, na której podane są szczegółowe dane o dinozaurze – jego etymologia, rozmiary, wiek geologiczny, miejsce znalezienia skamieniałości. Dla nauczycieli przygotowano dodatkowe materiały dydaktyczne i popularno-naukowe z dziedziny biologii (m.in. dotyczące gadów kopalniach i ich ewolucji) oraz geografii (np. podział dziejów Ziemi, wędrówka kontynentów).
Organizatorzy, wyznając zasadę „przez zabawę do wiedzy”, proponują specjalną atrakcję – stanowisko paleontologiczne. – To olbrzymia piaskownica (9 x 4 m), w której w ponad 20 tonach piachu ukryte są kości szkieletu tyranozaura. Zwiedzający mogą się w niej zabawić w badacza prehistorii i z odnalezionych części składać szkielet gada. Dla najmłodszych mamy i inne dino-niespodzianki – konkursy, gry, układanie puzzli, warsztaty, dino-kino – mówi Marek Pisarski.
Wiedza dydaktyczna przekazywana na wystawie ma gruntowne podstawy naukowe. Materiały opracował Karol Sabath, dinozaurolog, popularyzator nauki i „paleoilustrator”, współpracownik Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN oraz Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Konsultantem merytorycznym jest natomiast paleontolog prof. Andrzej Elżanowski, kierownik Zakładu Zoologii Kręgowców Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Twórcami rekonstrukcji są najlepsi w Polsce i na świecie „paleorzeźbiarze”.
Ekspozycję można zwiedzać przez cały tydzień. W dni powszednie od 9.00 do 18.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 17.30. Ceny biletów – dla osób indywidualnych od 13 do 15 złotych, dla grup zorganizowanych od 8 do 12 (opiekunowie wchodzą bezpłatnie). Rezerwacje dla grup pod numerem tel. 042 630 64 00, fax: 042 630 64 02, e-mail: biuro@wystawy-tematyczne.pl. Więcej na www.parkminiatur.pl
URSZULA GIŻYŃSKA