POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”
Dobiegła końca kolejna, trzecia już odsłona Ogólnopolskich Warsztatów Jazzowo-Bluesowych. Ostatnie dni czerwca upłynęły w Częstochowie młodym muzykom na pilnym szlifowaniu swoich umiejętności, a wszystkim melomanom – podczas różnorodnych koncertów na najwyższym poziomie.
Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Towarzystwo Inicjatyw Artystycznych „Forma”, Klub Muzyczny „ASK” (Al. NMP 61, w bramie) oraz przy współudziale Instytutu Muzyki Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza, którzy użyczył organizatorom sal wykładowych na zajęcia teoretyczno-praktyczne.
Kadrę pedagogiczną, która szkoliła młody narybek muzyków z naszego miasta i nie tylko, stanowiło, jak co roku, grono wybitnych instrumentalistów. Uczestnicy Warsztatów tajniki gry na gitarze elektrycznej zgłębiali pod okiem Marka Raduliego i Jacka Królika. Basistów szkolili Piotr Żaczek i Wojciech Pilichowski. Sekcję perkusji poprowadzili Tomasz Łosowski i Cezary Konrad, zaś harmonijkarzom cenną wiedzę przekazał Bartosz Łęczycki. Wymienieni artyści, choć ich nazwiska może nie są znane szerszej publiczności, to znakomite postaci polskiej sceny, mające na swoich kontach występy z najbardziej rozpoznawalnymi gwiazdami w naszym kraju, prawdopodobnie najlepsi przedstawiciele reprezentowanych fachów nad Wisłą.
Pobierający lekcje nie kryli satysfakcji z obcowania z artystami z najwyższej półki. Otrzymali spory bagaż wiedzy, dzięki której przez najbliższy rok mają znacznie polepszyć swoje umiejętności. Jak twierdzi dyrektor artystyczny Warsztatów Marek Raduli, u stałych uczestników imprezy widać spory progres.
Edukacji towarzyszyły koncerty, które przyciągały przed scenę przy LO im. Sienkiewicza spore grona miłośników dobrego grania. Z pewnością nie mogli czuć się zawiedzeni, gdyż warsztatowe występy, choć to dopiero trzecia edycja, są już rozpoznawalne jako stojące na wysokim poziomie artystycznym.
Przedsięwzięcie nie odbyłoby się, gdyby nie finansowe wsparcie Urzędu Miasta Częstochowy, Salonu Muzycznego „Rock`n`Roll” przy al. Kościuszki 14a, Tauronu Polska Energia, firmie Rutkowski – Usługi Internetowe oraz Pracowni Projektowej „Grafit”.
W następnym wydaniu (za dwa tygodnie) opublikujemy wywiad z dyrektorek artystycznym Warsztatów Markiem Radulim.
+ foto:
1: Po koncertach na scenie przy „Sienkiewiczu” w Klubie „ASK” odbywały się tradycyjne jam sesion, podczas których uczestnicy Warsztatów, a także wszyscy inni chętni, mogli spróbować swoich sił we wspólnym muzykowaniu z prowadzącymi zajęcia dydaktyczne podczas imprezy profesjonalistami
2: Występy muzyczne podczas częstochowskich Warsztatów cieszą się sporą popularnością. W bieżącej edycji pierwszy koncert stał pod znakiem znakomitego jazzu w wykonaniu zespołu Damage Control i grającego na trąbce Josha Lawrenca z USA. Grupa wystąpiła w składzie: Adam Bałdych (skrzypce), Paweł Tomaszewski (piano), Andrzej Gondek (gitara), Jakub Cywiński (kontrabas) i Michał Bryndal (perkusja)
3: Drugi z koncertowych wieczorów był bardziej obfity, zaplanowane zostały na niego aż dwa występy. Najpierw na scenie zaprezentował się zespół Pi Band, ze swoim liderem Wojciechem Pilichowskim na czele. Basista już kilkukrotnie grał w naszym mieście z różnymi formacja, ale jego fantastyczna technika i wspaniałe solowe partie po prostu nie mogą się znudzić. Tego dnia Aleja NMP pulsowała w rytm kolejnych utworów. Grupę współtworzą również: Wojciech Olszak (pianino), Lena Romul (wokal i saksofon), Tomasz Świerk (keybords), Artur Twardowski (gitara), Tomasz Mądzielewski (perkusja)
4: I na zakończenie bogatego programu jeszcze jedna niespodzianka. Na scenie KM „ASK”, przy zapełnionej do ostatniego miejsca sali, pojawiła się grupa Wielebny Blues Band. Jej liderem jest ksiądz Arkadiusz „Wielebny” Wieczorek (gitara i śpiew), któremu posługa kapłańska nie przeszkadza realizować się dodatkowo w pasji, jaką jest dla niego granie bluesa. Śpiewane przez niego teksty są uduchowione, głębokie, a całe utwory spotykają się zawsze z ciepłym przyjęciem publiczności. W zespole występują też: Jerzy „Jurand” Bojszczak (gitara solowa), Piotr „Piotruś” Namczak (instrumenty klawiszowe, harmonijka), Jarosław „Jareta” Bury (gitara basowa) oraz Artur „Obal” Obalski (perkusja)
Autor zdjęć: Karol Kielan
ŁUKASZ GIŻYŃSKI