Już wkrótce w naszym mieście rozpocznie działalność Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które ukonstytuowało się z inicjatywy Piotra Głowackiego, krytyka sztuki, pracownika Miejskiej Galerii Sztuki, w oparciu o ministerialny Narodowy Program Kultury “Znaki Czasu”.
Program jest próbą stworzenia nowego, efektywnego systemu służącego rozwojowi i promocji sztuki współczesnej, a jego główne cele to: stworzenie reprezentatywnej kolekcji sztuki współczesnej, promocja polskiej sztuki współczesnej, przywrócenie tradycji mecenatu artystycznego, zaangażowanie wielu grup społecznych w działania na rzecz kultury i sztuki. Realizacja celów nastąpi przez powstanie w Polsce regionalnych Towarzystw o obywatelskim charakterze stowarzyszeń, angażujących różne grupy społeczne. W każdym regionie zostaną stworzone kolekcje sztuki współczesnej. Minister Kultury utworzył fundusz przeznaczony na zakupy dzieł sztuki, jednak wsparcie finansowe Ministerstwa to 50 procent kwoty zakupu, pozostała część ma pochodzić z innych źródeł, np. z jednostek samorządu terytorialnego, od sponsorów.
Częstochowskie Regionalne Towarzystwo jest organizacją, która skupia głównie artystów: plastyków, muzyków, literatów oraz dziennikarzy, miłośników sztuki. W komitecie założycielskim znaleźli się, m.in. Piotr Głowacki, Jacek Pałucha, Antoni “Ziut” Gralak, Janusz “Yanina” Iwański, Krystian Piwowarski, Marian Panek, Tadeusz Piersiak. Stowarzyszenie ma już statut oraz zarząd, niebawem zostanie zarejestrowane i otrzyma od władz miasta obiekt, który zostanie adaptowany na Kolekcję Sztuki Współczesnej oraz Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesności. Działalność Towarzystwa będzie koncentrowała się na czterech głównych zadaniach: tworzeniu Regionalnej Kolekcji Sztuki Współczesnej, organizacji “Wędrujących Wystaw”, na działalności Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesności i patronacie artystycznym. – Nareszcie widzę realną możliwość, by Częstochowa wzniosła się na bardzo wysoki poziom kulturalny. Tworzymy coś, co będzie w stanie instytucjonalnie dźwignąć nasze miasto, nawet nad poprzeczkę, którą wyznaczają prestiżowe ośrodki kultury w innych polskich miastach. To będzie żywa i otwarta instytucja, odbiurokratyzowana na ile się da, skupiająca selektywnie cechy wszystkich istniejących placówek kulturalnych, lecz nie powielająca żadnej z nich w całości. Novum polega na tym, że nasze Towarzystwo tworzą sami artyści i sami jego idee rozpowszechniają. Rozpoczynamy działalność w warunkach wolnorynkowych, to jest dla nas niewygodne, ale skrajnie mobilizujące, pociąga też za sobą stałe podnoszenie kwalifikacji, wymusza na nas konieczność wypracowania nowych modeli działania. Chcemy, by na bazie stowarzyszenia pojawiały się również nowe formy aktywności twórczej, odpowiednie dla kolejnych pokoleń – mówi Piotr Głowacki, Prezes Częstochowskiego Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
HP