Pod patronatem Gazety Częstochowskiej
Gimnazjum nr 18 w Częstochowie od września br. w ramach programu edukacyjnego “Socrates Comenius” rozpoczęło realizację projektu pod hasłem “Szersze spojrzenie na wodę w Europie”. Już w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęły się starania o przystąpienie do projektu. – Pierwsza faza polegała na tzw. poszukiwaniu szkół partnerskich. W grudniu 2003 roku odbyła się w naszej szkole wizyta przygotowawcza. Przybyli wówczas delegaci z poszczególnych krajów, przystępujących do programu – Włosi, Francuzi, Grecy, Belgowie, Rumuni i wspólnie dopracowaliśmy szczegóły programu, który został zaakceptowany przez Agencję Narodową w Warszawie – powiedziała Henryka Sikora, dyrektor szkoły.
Realizacja projektu, który ma określić dokładne znaczenie wody w naszym regionie potrwa 3 lata. W bieżącym roku szkolnym rozpoczął się I etap. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli biologii i chemii systematycznie raz w miesiącu przeprowadzali badanie czystości wody w Złotym Potoku i Częstochowie. W Złotym Potoku pomiary dokonywane były w 4 punktach na rzece Wiercicy: przy Źródłach Zygmunta, za pstrągarnią, w akwenie “Amerykan” i za oczyszczalnią ścieków. Na terenie Częstochowy badano wody rzeki Konopki, Stradomki i Warty. W ramach przeprowadzonych badań określano: temperaturę, barwę, przeźroczystość i zapach wody, czystość wody za pomocą organizmów wskaźnikowych roślinnych i zwierzęcych, zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie, zasadowość, kasowość, ilość dwutlenku węgla, twardość wody, pH, zawartość fosforanów i azotanów. Wyniki badań przekazywane są do Zespołu Parków Jurajskich i Krajobrazowych.
Badanie wody w Złotym Potoku zostało połączone z plenerem malarskim. U źródeł Elżbiety i Zygmunta uczniowie czerpali inspiracje do prac twórczych. Powstały wiersze, legendy, podania o tematyce wody. Podziwiając jesienną przyrodę młodzież wykonała szkice malarskie i zdjęcia. Uczniowie również zrealizowali film. Obrazy kręcone były m.in.: w zakolu Wiercicy, we Mstowie. Woda i jesienna aura stały się tłem do recytowanych przez uczniów wierszy ich własnego autorstwa. Efektem pracy oprócz 15-minutowego filmu jest również ilustrowany tomik poezji, przygotowany pod kierunkiem Teresy Majchrzak, nauczycielki języka polskiego, pt. “A moją matką jest woda” w tłumaczeniu polskim i angielskim. Z takim plonem delegacja 3 uczniów, 3 nauczycieli i dyrektor szkoły pojechała na wizytę do Włoch. Tam każdy z uczestników musiał zaprezentować część swojego projektu. – Delegacje mówiły o swoich krajach, rodzinnych miastach, szkołach i wodzie w regionie. My dodatkowo zaprezentowaliśmy film, książkę i prace malarskie. Zajęcia odbywały się w Conselve koło Padwy. Zwiedziliśmy także okoliczne zabytki, stację uzdatniania wody i Wenecję. W przyszłym roku w maju odbędzie się spotkanie podsumowujące w naszym gimnazjum – mówi dyrektor Sikora.
Nadal każdego miesiąca jest badany stan wody. W grudniu odbyły się warsztaty w Przedsiębiorstwie Wodociągów w Częstochowie prowadzone przez geologa. Uczniowie zwiedzą również laboratorium, w którym poznają sposoby oznaczania parametrów wody pitnej.
ANNA KNAPIK