LUDWIK STEFAN WAWRZYNOWICZ
(1870-1957)
Ludwik Wawrzynowicz, pedagog, kompozytor, działacz społeczny i publicysta swoją pracą i postawą wywarł ogromny wpływ na rozwój życia muzycznego w Częstochowie. Trwale zapisał się na karcie dziejów naszego miasta.
Na świat przyszedł 18 sierpnia 1870 roku w Warszawie. Już jako kilkuletni chłopiec uczył się gry na fortepianie. Kilka lat później rozpoczął studia w Konserwatorium Warszawskim. Studiował pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, Piotra Maszyńskiego, Gustawa Roguskiego. Po uzyskaniu dyplomu założył Chór Drukarzy Warszawskich. Pracował również w Operze.
W 1902 roku zamieszkał w Częstochowie, gdzie objął stanowisko dyrektora „Lutni” i dyrygenta zespołów śpiewaczych. Dwa lata później Ludwik Wawrzynowicz po uzyskaniu zezwolenia Guberni Warszawskiej otworzył pierwszą w regionie częstochowskim Szkołę Muzyczną. Początkowo placówka mieściła się przy Alei Najświętszej Maryi Panny 42. Nauka trwała trzy lata, a zajęcia prowadzili m.in. Ludwik Wawrzynowicz , Władysław Powiadowski, Stanisław Taube, Henryk Makowski. Program nauczania obejmował grę na fortepianie, na instrumentach smyczkowych, śpiew oraz teorię muzyki. Profesor prowadził swą działalność w trudnych warunkach. Często pojawiały się kłopoty lokalowe i organizacyjne. Lecz dzięki Jego odważnym decyzjom i niestrudzonej pracy Szkoła przetrwała również lata I i II wojny światowej. W 1946 roku warszawscy muzycy przybyli do Częstochowy i założyli Instytut Muzyczny. Ludwik Wawrzynowicz przekazał wówczas nieodpłatnie instrumenty muzyczne swej szkoły.
Kompozytor był szanowanym i cenionym pedagogiem. Muzyka była pasją Jego życia. Organizował liczne koncerty, wygłaszał prelekcje i odczyty muzyczne. Z inicjatywy tego wyjątkowo pracowitego Człowieka powstało również wiele stowarzyszeń artystycznych.
Do końca swoich dni był aktywny i obecny w życiu muzycznym. Twórczość Ludwika Wawrzynowicza obejmuje około 100 zachowanych kompozycji. Pozostawił: operę
„Baba-Jaga”, msze, kantaty, pieśni chóralne, pieśni solowe, utwory fortepianowe, utwory religijne.
Zmarł 12 lutego 1957 roku w wieku 87 lat. Spoczął na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Barbara Szymańska