POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”

Sceniczny debiut

Musical „Uśmiechy losu”, przygotowany przez Agatę Jędrysiak, założycielkę i dyrektorkę artystyczną Teatru i Studia Artystycznego AJ Project w Krakowie, wystawiono 2 czerwca w klubie „Politechnik” w Częstochowie oraz 30 maja i 12 czerwca w Domu Kultury w Oleśnie

– Musical to trudna forma artystyczna, wymaga wielu talentów i wytrwałości – podkreśla Agata Jędrysiak. Ale się opłaca. Wysiłek siedmiu miesięcy pracy młodych artystów wyłonionych w castingu, przyniósł piękny owoc. Musical „Uśmiechy losu” – baśń niosąca uniwersalne przesłanie walki dobra ze złem – okazał się widowiskiem na dobrym poziomie artystycznym. Podobał się bardzo i zasłużenie zebrał duże brawa. Na sukces złożyły się naturalna, swobodna gra aktorska, barwna oprawa choreograficzna i urzekająca muzyka Dominika Wani. – Obserwowałam maluchy. Słuchały i patrzyły z otartymi buziami. Okazuje się, że piękno nadal może zachwycać, a bajki uczyć. Dzieląc się dobrocią i miłością można rozwijać swoją osobowość i wrażliwość – komentuje Mariola Miśkiewicz z Mykanowa, mama młodej artystki Agnieszki, która z wdziękiem wcieliła się w rolę nimfy.
Casting do przedstawienia w październiku ubiegłego roku wyłonił dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat, którzy chcieli rozwijać się w kierunku baletu, śpiewu i gry scenicznej. Zajęcia odbywały się w Częstochowie, Krzepicach i Oleśnie. – Przyszłam na casting, by spróbować swoich sił, sprawdzić się na scenie. Wiele się nauczyłam – mówi Dominika Famuła z Olesna. W spektaklu, pod okiem Agaty Jędrysiak, która wcieliła się w rolę Róży walczącej o swojego ukochanego, zagrali wszyscy uczestnicy warsztatów. – Byliśmy dobrze przygotowani. Obyło się bez pomyłek i większego stresu – mówi Agnieszka Miśkiewicz. – To było ciekawe doświadczenie. Występ niósł emocje, ale pozytywne. Praca z panią Agatą dodała mi pewności siebie i otworzyła na innych. Chętnie wezmę udział w kolejnym projekcie realizowanym przez panią dyrektor – dodaje Mateusz Borowski z Krzepic.
Spektakl sfinansowano głównie ze środków Teatru i Studia AJ Project – gros pracy wykonano w ramach wolontariatu. Przedstawienie będzie prezentowane od nowego roku szkolnego w placówkach edukacyjnych w trzech województwach – śląskim, łódzkim i opolskim, a może i w Anglii.
Dochód uzyskany ze sprzedaży biletów i prowadzenia zajęć przeznaczony jest na utworzenie ośrodka art. terapii dla niepełnosprawnych. – W porozumieniu z brytyjskim stowarzyszeniem art. terapii chcemy otworzyć w Polsce ośrodek, który byłby niczym przystań w zabieganym, zmaterializowanym świecie. Poprzez zajęcia art. terapii prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców z tej dziedziny (również Brytanii i USA) chcemy wspierać ośrodki leczenia nerwic, chorych z zaburzeniami łaknienie (anoreksja, bulimia), wspierać leczenie depresji oraz pomagać niepełnosprawnym – mówi Agata Jędrysiak.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *