W tym tygodniu na Jasnej Górze


Modlitwa zwłaszcza za osoby konsekrowane (siostry zakonne i zakonników) w święto Ofiarowania Pańskiego nazywane Matki Bożej Gromnicznej, obchodzone jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego; 34. pielgrzymka parlamentarzystów; koncert kolęd zespołu „Promyczki Dobra”. Wciąż nawiedzać można ruchomą szopkę, która znajduje się na tzw. fosach.

 Jasna Góra to szczególne miejsce powołań. Niemal każdego dnia przybywają tutaj siostry zakonne i bracia, którzy za ten dar dziękują Maryi. Matka Boża nazywana jest Matką Powołań. 2 lutego także tutaj trwać będzie błaganie za wszystkie osoby konsekrowane, a zwłaszcza za paulinów, którzy składając śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa też należą do zakonnej wspólnoty.

Zgodnie ze zwyczajem 2 lutego w swej pielgrzymce na Jasną Górę przybędą polscy parlamentarzyści.

Tegoroczne spotkanie posłów, senatorów i europosłów odbędzie się już po raz 34. Na godz. 10.00 zaplanowano konferencję w Kaplicy Różańcowej, a na 11.00 Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zwykle podczas tej Eucharystii Marszałek Sejmu dokonuje Aktu Zawierzenia Maryi.

W związku z maryjnym świętem 2 lutego o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej odprawione zostaną nieszpory połączone z Klęczkami. To jedno z najbardziej charakterystycznych dla Jasnej Góry nabożeństw celebrowanych właśnie z racji świąt ku czci Matki Bożej. Paulińskie Klęczki to litania jasnogórska w języku łacińskim, śpiewana na kolanach przed Cudownym Obrazem. Nie jest znany konkretny czas powstania tej modlitwy. Niektórzy mówią, że zaraz po przybyciu tutaj paulinów ułożona została jako nabożeństwo jasnogórskie. Miała charakter błagalny, w intencji Ojczyzny. Według niektórych historyków na tę litanię bardzo chętnie przyjeżdżali nasi władcy.
2 lutego kiedy w polskiej tradycji kończy się czas śpiewania kolęd na Jasnej Górze z bożonarodzeniowym repertuarem o godz.17.00 w Bazylice zaprezentuje się dziecięcy zespół z Nowego Sącza „Promyczki Dobra”.

Kilkadziesiąt tysięcy osób zobaczyło już ruchomą szopkę

Kilkadziesiąt tysięcy osób zobaczyło już ruchomą szopkę na Jasnej Górze. Zgodnie ze zwyczajem pozostanie ona otwrta aż do wtorku przed Środą Popielcową (do 21.02), a to ze względu na licznie przybywające do Sanktuarium w czasie ferii rodziny z dziećmi i grupy zorganizowane.

W „Betlejemce” jest ok. pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie. Są m.in. rolnicy, gospodynie domowe przygotowujące posiłek, praczki, jest drwal, piekarz, rybak, garncarz a nawet golibroda; są domy, sklepiki, kramy, zagrody, warsztaty, stodoły.

Ruchomą szopkę można podziwiać codziennie w godz. 9.00-18.00, a w sobotę i niedzielę od 9.00 do 20.00.

Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *