Praca zbiorowa
,,Pierwsza książka mojego dziecka”
Drodzy Rodzice!
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. To jednak nie stanie się samo. Nie wystarczy karmić dziecko, posyłać je do szkoły, zapewnić mu rozrywkę czy modne gadżety. Aby wychować dobrze przygotowanego do życia człowieka, rodzice muszą od początku świadomie i osobiście budować jego wewnętrzne zasoby: siłę emocjonalną, prawy system wartości i kompetencje umysłu. Jak? Przepis na to jest nadzwyczaj prosty: od urodzenia czytajcie dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! Tak, by pokochało czytanie!
“Pierwsza książka mojego dziecka” (PKMD) to znakomita pomoc we wprowadzaniu Waszego dziecka w świat emocji, języka i wartości. Książka zawiera zabawnie ilustrowane wiersze dla najmłodszych, które uczą słownictwa i objaśniają świat. Znajdziecie tu proste i urocze wierszyki Elizy Piotrowskiej, takie jak “Dom”, “Miasto”, czy “Pory roku”, oraz utwory klasyczne – “Idzie niebo ciemną nocą” Ewy Szelburg-Zarembiny, “Lokomotywę” Juliana Tuwima, kołysanki Janiny Porazińskiej. W PKMD znajdują się też informacje dla rodziców na temat korzyści z czytania i wskazówki dotyczące mądrego wychowywania dziecka. PKMD ma miękką okładkę, zaokrąglone grube kartki odporne na zginanie i wykonana jest zgodnie z normą europejską z bezpiecznych dla dziecka materiałów.
Czytajcie dziecku PKMD codziennie! Dzięki Waszej codziennej, pozytywnej uwadze będzie się ono czuło kochane – a to warunek jego zdrowego rozwoju. Słuchając czytania, nauczy się poprawnego i bogatego języka, który jest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, zdobywania wiedzy i udziału w kulturze. Ponieważ nauka mowy dokonuje się przez uszy, do uszu niemowlęcia powinny trafiać słowa i zdania mówione i czytane wyraźnie – i skierowane do niego. (Z tego powodu wożenie dzieci w wózku tyłem do rodzica to setki godzin stracone dla nauki języka!). I nie wystarczy tylko mówić do dziecka, gdyż język czytany zawiera znacznie więcej rzadkich i trudnych słów niż potoczny, co pozwoli dziecku w przyszłości rozumieć także skomplikowane teksty. Amerykańskie badania* wykazały, że dzieci z rodzin wykształconych, do czwartego roku życia usłyszały w domu 45 milionów słów, dzieci z rodzin robotniczych – 26 mln słów, dzieci z rodzin bezrobotnych – 13 mln słów. W kolejnych latach te różnice się pogłębiają, skazując dzieci, z którymi w domu mało się rozmawia i mało lub wcale się im nie czyta, na pozostawanie w tyle za “rozczytanymi” rówieśnikami. I nie dzieje się tak dlatego, że są mniej pojętne, ale z powodu niewiedzy rodziców, że wyniesione z domu ogromne niedobory słownictwa rzadko udaje się później nadrobić, co ogranicza ich widoki na dobrą przyszłość.
“Pierwsza książka mojego dziecka” – a potem kolejne książki – to zaproszenie do wychowania Waszego dziecka na czytelnika – człowieka, który ma szanse na sukcesy w szkole, lepszą pracę oraz lepsze i dłuższe życie, gdyż dzięki inteligencji emocjonalnej, wiedzy, umiejętności myślenia i postawie moralnej podejmuje mądrzejsze życiowe decyzje. Życzymy Wam wielu wspaniałych chwil przy wspólnej lekturze!
Inicjator i twórca PKMD – Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
Współwydawca wydania 2022 – Prószyński Media Sp. z o.o.
Mecenat wydania 2022 – EY oraz MM Kwidzyn sp. z o.o.
Patronat medialny – lubimyczytać.pl
Więcej informacji: www.calapolskaczytadzieciom.pl
* Jim Trelease – Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje, s. 39 (badania objęły 6800 dzieci)
Wpis pochodzi od Wydawcy