W Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert ku pamięci poety Tadeusza Szymy, połączony z wręczeniem odznaczeń Ministra Kultury


W sobotę 26 listopada w Bazylice Jasnogórskiej na Jasnej Górze odbył się koncert Niebo zaprzecza ruchomości czasu, poświęcony pamięci poety, filozofa i dziennikarza Tadeusza Szymy z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Koncert połączony był z wręczeniem odznaczeń dwóm artystom, związanym z częstochowskim światem kultury – brązową odznaką ,,Gloria Artis” został uhonorowany znany i ceniony częstochowski aktor Antoni Rot, a odznaczeniem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” – artysta fotografik Zbigniew Burda. Odznaki, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński.

 

 

O postaci Tadeusza Szymy szczegółowo mówił Jan Szyma, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” oraz brat poety.

– Jest to koncert z okazji 80. rocznicy urodzin Tadeusza Szymy, częstochowianina, walczącego o wolną Polskę i osoby bardzo zasłużonej dla polskiej kultury, autora wielu wierszy, poświęconych bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, św. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, ale także o charakterze lirycznym i poświęconych dzieciom. Był także realizatorem wielu filmów dokumentalnych na temat papieża Polaka. Ostatnim, który stworzył, był projekt zrealizowany z operatorem Zdzisławem Sowińskim, pt. Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami – Krzyżem Wolności i Solidarności, srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a ostatnie, pośmiertne odznaczenie, Feniks Specjalny, otrzymał w 2020 roku. Zmarł 5 kwietnia 2019 roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim, co ciekawe, bardzo blisko Zbigniewa Wodeckiego – podkreślił wiceprezes Jan Szyma.

O samym koncercie więcej mówił Grzegorz Majka, kompozytor i dyrygent.

– Wspominamy dzisiaj poetę, filozofa i dziennikarza, Tadeusza Szymę. Można powiedzieć, że to twórca, który w ostatnim czasie jest odkrywany na nowo. Wielkie zasługi ma w tym względzie Stowarzyszenie „Wspólnota Gaude Mater”, która często zamawia kompozycje do jego utworów. Dzisiaj słuchacze będą mieli do czynienia z owocem ich pracy, ponieważ odbędzie się koncert, dedykowany twórczości tego poety. Zaprezentowane zostanie prawykonanie zupełnie nowej kompozycji, zatytułowanej Niebo zaprzecza ruchomości czasu, opartej na filozoficznym wierszu Szymy. Utwór ten to w zasadzie cykl pieśni, dobranych tak, by oddać nastrój tekstu. Dodam, że takie prawykonania robimy rokrocznie wraz ze Stowarzyszeniem. W zeszłym roku również wykonywaliśmy utwory Tadeusza Szymy, które w jakiś sposób upamiętniały stan wojenny, a rok wcześniej – nawiązujące do błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, w związku z czym dzisiaj, można powiedzieć, wieńczymy tryptyk tego poety – stwierdził Grzegorz Majka.

Antoni Rot, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, będący laureatem Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” mówił, jak wielkie znaczenie ma dla niego to wyróżnienie.

– Generalnie jest to jedyny medal, przyznawany artystom przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z czym nieważna jest jego „barwa” – ważne, że w ogóle się go dostanie. Medal przyznano mi w 2021 roku, ale, ze względu na różnego rodzaju okoliczności, wręczenie nie mogło nastąpić wcześniej. Przez ten czas zdążyłem do tej informacji przywyknąć, ale pamiętam jak dziś, że w chwili, kiedy ją otrzymałem, mimo że byłem wówczas na koncercie syna i synowej, po przeczytaniu tej radosnej nowiny już nic nie słyszałem. Myślę, że po 30 latach pracy w częstochowskim teatrze, medal przyjmę z wielką wdzięcznością i zaszczytem – mówił Antoni Rot.

Zbigniew Burda, częstochowski artysta fotografik i laureat Odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, podkreślał z kolei, jak ogromnym zaskoczeniem było dla niego przyznanie mu tejże nagrody.

– Tak, jak na ogół nie mam tremy, tak dzisiaj mam ją od samego rana, choć z całą pewnością jest to trema motywująca. Jest to mój pierwszy medal w życiu i mam nadzieję, że nie ostatni. Na pewno zrobiłem niemało w dziedzinie kultury, ponieważ mam za sobą kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, jak również publikacji książkowych i publikacji do okładek na płyty CD, a od 10 lat prowadzę w Częstochowie spotkanie „Winylowe Muzyczne Delicje”, poświęcone muzyce z płyt winylowych. Mimo to, fakt, że ktoś to docenił i wystąpił z wnioskiem o przyznanie mi takiego odznaczenia, jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem – powiedział artysta fotografik.

Do obydwu uroczystości – koncertu Niebo zaprzecza ruchomości czasu oraz wręczenia odznaczeń częstochowskim artystom – odniósł się wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński.

– Jesteśmy tutaj z powodu wybitnego polskiego poety, Tadeusza Szymy. Myślę, że mało kto z polskich poetów jest tak związany z tym miejscem i w tak poetycki sposób potrafi oddać jego świętość oraz ważność dla Polaków i całego świata. Tadeusz Szyma tę świętość oddał poprzez przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił, że żaden naród nic nie wskóra w swoim życiu i układaniu swojego bytu, jeżeli nie oprze tego na Bożym prawie. Jan Paweł II wszędzie w polskim życiu publicznym domagał się obecności świętości. I myślę, że to właśnie, wraz z mocnym podkreśleniem, że jesteśmy ważnym, bohaterskim i silnym narodem, mającym wspaniałą historię, będącą nauczycielką życia narodowego i państwowego dla innych państw i narodów, jest odpowiedzią Jana Pawła II, jak i jego wiernego ucznia – Tadeusza Szymy – na tzw. pedagogikę wstydu, wyrażaną przez środowiska wrogie Polsce i Polakom. W tym miejscu należy zacytować innego słynnego poetę, Czesława Miłosza: „Poeta pamięta”. I Tadeusz Szyma, to, co najważniejsze – pamiętał – mówił wiceminister Szymon Giżyński.

Nawiązując do laureatów, wiceminister Szymon Giżyński podkreślił ich ważną rolę w częstochowskim środowisku artystycznym. – Pan Antoni Rot oraz pan Zbigniew Burda noszą w swoich środowiskach zaszczytny tytuł fachowców. To bardzo dużo, bo wiąże się to z autorytetem i byciem – w zawodowym wymiarze – na szczycie piramidy mistrzów. Natomiast zarówno ci, którzy ich tak nazywają, jak i wszyscy obecni tutaj na sali, wiedzą, że obaj panowie są także artystami. I to ta wielkość i pozycja przywiodła ich tutaj po odbiór bardzo prestiżowych nagród, które wskazał sam Premier Piotr Gliński, przy mojej czynionej z pełnym przekonaniem rekomendacji. Bardzo obu Panom dziękuję za wasz olbrzymi wkład artystyczny w częstochowskie życie kulturalne i publiczne, bo oprócz uprawiania sztuki, pokazują Panowie młodzieży, co jest piękne, zarówno w literaturze, jak i innych dziedzinach, takich jak patriotyczna batalistyka fotograficzna, którą zajmuje się pan Zbigniew Burda. Niech to piękne miejsce, piękny koncert i piękna uroczystość – również na Panów cześć – towarzyszą Wam do końca życia – podsumował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński.

Koncert Niebo zaprzecza ruchomości czasu wykonała Międzyszkolna Regionalna Orkiestra Symfoniczna „Małopolska” (MROS). Została ona powołana przed dwoma laty, na mocy porozumienia dyrektorów dziesięciu szkół muzycznych. MROS skupia najzdolniejszą młodzież owych szkół, wyróżniającą się artystyczną dojrzałością, czy mogącą się już pochwalić estradowymi sukcesami. MROS na stałe związana jest z ważnymi instytucjami kultury: Centrum I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Cykl pieśni na mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę opracował kompozytor Grzegorz Majka. Zadanie, realizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Gaude Mater”, dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do wykonania utworu, oprócz Międzyszkolnej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej „Małopolska”, zostali zaproszeni: Magda Niedbała-Solarz – mezzosopran, Stanisław Duda – baryton oraz Chór Szkoły Muzycznej w Domosławicach, pod kierownictwem Aleksandry Bośković-Różak.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *